„Musicus copernicus FROMBORK FESTIVAL”, czyli o obrotach sfer muzycznych, odbędzie się w dniach 1-3.08.2025r we Fromborku. Inicjatywę objęło swym patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Jak miało to miejsce w ubiegłorocznej, premierowej odsłonie tej kameralnej inicjatywy, organizatorem Festiwalu jest Fundacja Copernicus. Celem i misją statutową Fundacji jest między innymi promocja oraz popularyzacja wiedzy o regionie Warmii i Mazur – miejscu o wyjątkowej tożsamości kulturowej – o jego historii, dziedzictwie, tradycjach czy walorach turystycznych.
Tegoroczna edycja Festiwalu to aż 3 dni wypełnione dźwiękami nietuzinkowej muzyki oraz wiedzą na temat kultury ludowej Warmii, w formie wykładów, warsztatów czy paneli naukowych. Cała inicjatywa odbywać się będzie w dwóch lokalizacjach miasta Frombork. Scena główna, koncertowa, zlokalizowana będzie na Placu Górników, przy historycznej Wieży Wodnej i u podnóża zabytkowego Wzgórza Katedralnego. Wśród zaproszonych artystów znajdą się między innymi takie nazwiska polskiej sceny muzycznej jak Stanisław Soyka z towarzyszeniem Soyka Kwartet, najpiękniejsze głosy teatru musicalowego Maria Tyszkiewicz, Małgorzata Chruściel, Edyta Krzemień, czy Natalia Kujawa oraz Damian Aleksander, dyrektor artystyczny Festiwalu z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej pod kierownictwem Tomasza Filipczaka. Wszystko to gwarantuje wspaniały repertuar, najwyższej klasy głosy i zapierające dech w piersiach dźwięki, a całość w podniebnej, niezwykle klimatycznej scenerii, którą dopełni gra świateł.
Już dziś zapraszamy do zapoznania się z archiwalnymi materiałami fotograficzno-filmowymi z Musicus Copernicus Frombork Festival 2024 w social mediach dokumentującymi jego atmosferę i rozmach. Wydarzenie okazało się prawdziwą ucztą muzyczną i artystyczną dla licznie zgormadzonych widzów. Frekwencja zaskoczyła samych organizatorów, gdyż przez dwa dni trwania wydarzenia, Festiwal odwiedziło blisko 2000 melomanów!
Dodatkowo w tym roku Fundacja równolegle prowadzić będzie projekt edukacyjny „Wioska Dawnej Warmii”, będący integralną częścią Festiwalu, a mający na celu ochronę i promocję niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii. W tym zakresie Fundacja współpracuje z wysoce wykwalifikowanym zespołem etnografów, regionalistów i animatorów kultury, mających bogate zaplecze merytoryczne i infrastrukturalne oraz doświadczenie w realizacji tak dużych przedsięwzięć kulturalnych, muzycznych i aktorskich. W trakcie tych 3 dni powstanie sześć stref tematycznych prezentujących między innymi ginące zawody, wierzenia i zwyczaje regionu, baśnie i legendy także w formie spektakli, warsztatów kulinarnych z tradycyjnymi potrawami Warmii, czy gier i zabaw łączących pokolenia. Zwieńczeniem tej inicjatywy będzie materiał edukacyjny, pełen wspomnień, przepisów i technik rzemieślniczych dostępnych online, co umożliwi kontynuowanie edukacyjnej przygody po zakończeniu Festiwalu, wykraczając poza ramy czasowe i geograficzne.
Program musicus copernicus Frombork Festival 2025
1 sierpnia
15:00 – 19:00
WIOSKA DAWNEJ WARMII Otwarta strefa edukacyjna
i chillout, inspirowana dziedzictwem kulturowym
i przyrodniczym Warmii.
GŁÓWNA SCENA KONCERTOWA:
19:00 – Zespół CZARNINA
21:00 – STANISŁAW SOYKA KWARTET
2 sierpnia
12:00-19:00 – WIOSKA DAWNEJ WARMII Otwarta strefa festiwalowa oraz przestrzeń edukacyjna i etnograficzna.
GŁÓWNA SCENA KONCERTOWA:
19:00 – Divas Voices
MARIA TYSZKIEWICZ, MAŁGORZATA CHRUŚCIEL, NATALIA KUJAWA
21:00 – Koncert Finałowy
MARIA TYSZKIEWICZ, EDYTA KRZEMIEŃ, MAŁGORZATA CHRUŚCIEL, NATALIA KUJAWA, DAMIAN ALEKSANDER z towarzyszeniem ORKIESTRY FESTIWALOWEJ pod kierownictwem TOMASZA FILIPCZAKA
Prowadzenie koncertów MAGDA MIŚKA-JACKOWSKA
3 sierpnia – WSTĘP WOLNY
13:00-19:00 – WIOSKA DAWNEJ WARMII
Otwarta strefa festiwalowa, warsztaty i strefa chillout.
16:00 – Wykład KAROLA WÓJCICKIEGO „Z głową w gwiazdach”
17:00 – Koncert HANOWSKA | LESIECKA „Zielnik”
18:00 – Koncert SISHNU „Zarysy”

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?
Kliknij i zobacz wersję e-wydania: Letni Przewodnik Turystyczny 2025