Kaczmarek, Włodarczyk i młodzi chorzowianie. Zdjęcia z Memoriału Kusocińskiego

4 miesięcy temu

Już po raz ósmy na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się Memoriał Janusza Kusocińskiego. Pamięć wybitnego lekkoatlety uczczono już po raz 70. Dla gwiazd „królowej sportu” był to cenny sprawdzian przed czerwcowymi mistrzostwami Europy w Rzymie, a także igrzyskami olimpijskimi w Paryżu (przełom lipca i sierpnia).

Główną część imprezy poprzedziła prawie dwugodzinna rywalizacja młodzieży, w której mieliśmy chorzowskie akcenty. W biegu na 100 m dziewcząt startowała Anna Błażyńska, wnuczka słynnego pięściarza Leszka Błażyńskiego. Sprinterka TS AKS Chorzów zajęła 6. miejsce (wynik 12,60 s).

W biegu na 400 m wyróżniła się inna reprezentantka „Zielonych Koniczynek” Aleksandra Fornalik. Córka trenera Tomasza Fornalika do końca walczyła o zwycięstwo. Zabrakło niewiele, ale czas 55,39 s to nowa życiówka Oli. Gratulujemy! Na dystansie jednego okrążenia walczył także Borys Paszkiewicz z TS AKS. Z wynikiem 52,81 s zamknął stawkę.

Zobacz, jak prezentowała się na Stadionie Śląskim Anna Błażyńska w biegu na 100 m dziewcząt (Fot. Marcin Bulanda)

W części głównej memoriału oglądaliśmy wiele znakomitych postaci polskiej i światowej lekkoatletyki. Klasę po raz kolejny pokazała Natalia Kaczmarek, która pewnie zwyciężyła w biegu na 400 m, z rezultatem 50,42 s. Nie do końca była z niego zadowolona.

– Trochę się dziś zmęczyłam. Stać mnie na lepszy czas niż dziś, ale warunki nie pozwoliły na osiąganie wartościowych rezultatów. Mam natomiast lekkość biegania i na mistrzostwach Europy w Rzymie chciałabym pobiec w granicach 49.50 – powiedziała Kaczmarek.

Na Stadionie Śląskim pierwszy start w okresie zaliczyła Anita Włodarczyk. Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem była trzecia z wynikiem 71,16 m. W rywalizacji panów triumfował mistrz świata w 2023 r. i aktualny lider światowych tabel Ethan Katzberg (79,12 m). Paweł Fajdek zajął drugą pozycję (77,23 m).

Nieoczekiwanie bohaterem został Filip Rak. Młody zawodnik z Opola wygrał bieg na 1500 m, a jego czas 3:33:74 to nowy rekord Polski do lat 23 i zarazem przepustka na mistrzostwa Europy w Rzymie. Do minimum olimpijskiego Rakowi zabrakło 0,24 s.

Polacy wygrywali m.in. w biegu na 100 m mężczyzn (Oliwer Wdowik, 10,23 s), biegu na 110 m przez płotki (Damian Czykier, 13,56 s), skoku wzwyż pan (Maria Żodzik, 190 cm), skoku o tyczce mężczyzn (Robert Sobera, 5,72 m, ex aequo z Grekiem Karalisem). Na drugim miejscu uplasowała się m.in. wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk (62,20 m).

Zobacz kilka zdjęć największych gwiazd zawodów w Chorzowie (Fot. Marek Biczyk/Memoriał Janusza Kusocińskiego)