Kwiecień – bezpłatne lekcje muzealne S’brent, udzer shtetl brent (Gore, nasze miasteczko gore). Poezja o getcie.
Zapraszamy grupy szkolne (uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe). Aby skorzystać z oferty wystarczy zadzwonić do Muzeum i umówić termin spotkania.
Czym było getto? Jaka była jego struktura? Jak wyglądało życie codzienne w zamkniętej dzielnicy dla Żydów? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie z uczniami znaleźć odpowiedź, pochylając się nad tekstami literackimi, które powstały w warszawskim getcie. Wspólnie też zastanowimy się nad emocjami towarzyszącymi mieszkańcom getta, a także postaramy się określić, jaką rolę pełnił w społeczności żydowskiej poeta i czym dla nas współcześnie jest poezja z getta.
26 kwietnia, godz. 11 (wstęp bezpłatny) – otwarty wykład popularnonaukowy S’brent, udzer shtetl brent (Gore, nasze miasteczko gore). Poezja o getcie.
W czasie spotkania, w oparciu o wybrane pieśni i utwory literackie powstające w gettach, przybliżone zostaną historia gett, sposób ich funkcjonowania, struktura, życie codzienne i dramatyczne decyzje, przed jakimi stawali Żydzi mieszkający w zamkniętych dzielnicach.
Wykład oraz lekcje realizowane są w ramach akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w którą po raz kolejny postanowiło się włączyć Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie.
Oprac. Paulina Korytowska