Kampania „A może by tak inaczej?” – razem przeciwko krzywdzeniu dzieci

mojgdow.pl 2 miesięcy temu

Gmina Gdów zachęca mieszkańców do udziału w międzynarodowej kampanii „Pomarańczowa wstążka”, której celem jest zatrzymanie przemocy wobec dzieci. Organizatorem tej ważnej inicjatywy w Gdowie jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, wspierany przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Kampania odbywa się w dniach od 1 do 19 listopada pod hasłem „A może by tak inaczej?”, zapraszając do refleksji nad problemem krzywdzenia dzieci i młodzieży oraz nad tym, jak możemy wspólnie dążyć do świata, w którym każde dziecko czuje się bezpieczne i kochane.

Kampania „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” jest częścią globalnego projektu zainicjowanego przez organizację Women’s World Summit Foundation. Ustanowiony w 2000 roku dzień 19 listopada stał się międzynarodowym dniem sprzeciwu wobec przemocy wobec dzieci, a od 2011 roku rozwinął się w 19-dniową akcję. Symbol kampanii – pomarańczowa wstążka z napisem „YES to prevention of child abuse!”( „Tak dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem”) – przypomina o konieczności ochrony najmłodszych i wzmacniania działań zapobiegających krzywdzeniu dzieci.

W Gminie Gdów zaplanowany został bogaty program działań edukacyjnych i informacyjnych. W lokalnych mediach oraz na stronach internetowych gminy publikowane są informacje o kampanii, a także o dostępnych formach pomocy dla dzieci i ich rodzin. Spotkania z dziećmi i młodzieżą odbędą się m.in. w Szkole Podstawowej w Winiarach oraz w Świetlicy Środowiskowej w Zagórzanach, gdzie młodzi uczestnicy obejrzą przedstawienia profilaktyczne teatru „Maska” z Krakowa oraz wezmą udział w konkursie plastycznym. W ramach podsumowania spotkań, 18 listopada dzieci otrzymają pomarańczowe odblaski i wypuszczą balony, symbolicznie manifestując swoje wsparcie dla kampanii.

Dla dorosłych przygotowano bezpłatne porady prawne oraz dostęp do szkoleń i webinariów organizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Zajęcia online, przeznaczone dla rodziców, nauczycieli i opiekunów, poruszają tematy profilaktyki przemocy oraz rozpoznawania oznak krzywdzenia dzieci, co przyczynia się do zwiększenia świadomości społecznej i wsparcia emocjonalnego dzieci.

Kulminacyjnym momentem kampanii będzie 19 listopada, kiedy to w całej Polsce, także i w Gdowie, fasady budynków rozświetlą się na czerwono – gest ten symbolizuje sprzeciw wobec przemocy. Na zakończenie kampanii odbędzie się również seminarium „Budowanie skutecznego lokalnego systemu przeciwdziałania krzywdzeniu dziecka oraz pomocy rodzinie uwikłanej w przemoc”.

A może by tak inaczej?

Idź do oryginalnego materiału