Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Kanału Popówka – jednego z pięciu kanałów żeglugowych objętych projektem rewitalizacji infrastruktury wodnej na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Kanał Popówka, o długości 240 metrów i szerokości 12–14 metrów, łączy jeziora Popówka Wielka i Kisajno w gminie Giżycko. w tej chwili jego stan techniczny wymaga pilnej interwencji – dotychczasowe umocnienia brzegowe, wykonane z drewnianej palisady i kamieni, uległy znacznemu zniszczeniu.
W ramach zamówienia wyłoniony wykonawca przygotuje kompleksową dokumentację projektową, obejmującą m.in.:
- odbudowę umocnień brzegowych z zastosowaniem stalowych ścianek szczelnych i żelbetowych oczepów;
- odmulenie koryta kanału oraz wlotów od strony obu jezior.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Zielona Infrastruktura Wielkich Jezior Mazurskich”, którego celem jest poprawa żeglowności oraz rozwój infrastruktury wodnej w regionie.
Projekt zakłada modernizację pięciu kanałów: Popówka, Grajewko, Sztynorcki, Nidzki oraz Jegliński. Łączna długość modernizowanych umocnień brzegowych wyniesie blisko 6,5 km.
Obecnie trwa ocena ofert w przetargu na rozbudowę Kanału Grajewko, gdzie prace budowlane mają zakończyć się w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy.
Równolegle prowadzone są postępowania przetargowe na opracowanie dokumentacji dla kanałów Sztynorckiego i Nidzkiego, z planowanym rozpoczęciem prac budowlanych w latach 2027–2028. Ogłoszenie przetargu na dokumentację Kanału Jeglińskiego planowane jest na przełom lipca i sierpnia 2025 r.
Projekt realizowany jest we współpracy Wód Polskich oraz Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 i stanowi kontynuację działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa oraz atrakcyjności turystycznej mazurskich szlaków wodnych.
Projekt Zielona infrastruktura Wielkich Jezior Mazurskich realizowany jest w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 i uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.
(Źródło: RZGW Białystok)