Kangurowali w szpitalu. „To ogromne korzyści dla maluszków” ZDJĘCIA

1 miesiąc temu
Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dzień 15 maja Światowy Dniem Kangurowania. Ten dzień świętowano także na oddziale noworodkowym słupeckiego szpitala.
Personel oddziału chciał pokazać świeżo upieczonym rodzicom, jakie korzyści niesie za sobą kangurowanie. A są to korzyści zarówno dla rodzica, jak i przede wszystkim dla noworodka.
Czym jest kangurowanie? To bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem rodzica, zwany „skóra do skóry”.
Kontakt nagiej skóry rodzica do nagiej skóry noworodka uspokaja maluszka, daje mu poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres poporodowy, a u wcześniaka niweluje również nieprzyjemne doświadczenia związane z wcześniactwem. Kangurowanie stabilizuje stan dziecka w pierwszej tzw. „złotej godzinie” po urodzeniu tj. zapewnia prawidłową ciepłotę ciała noworodka i ochronę przed jego utratą oraz wpływa także na prawidłową regulację czynności serca i oddechu. Dzięki kangurowaniu dzieci: są bardziej spokojne, lepiej śpią, mają odpowiednią temperaturę ciała, są mniej narażone na ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem – wyjaśnia personel szpitala.
W naszym szpitalu kangurowanie jest standardem w opiece okołoporodowej i odbywa się na sali porodowej, w specjalnie przygotowanej sali do kangurowania – na oddziale noworodkowym, o którą zadbały nasze Panie pielęgniarki oraz na sali oddziału położniczego.
FOT: Liwiusz Rosołowski
Idź do oryginalnego materiału