Kapituła Katedralna ma nowych kanoników

2 miesięcy temu

Obchodzimy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kieleckiej Katedry. Podczas Mszy Świętej przyjęto do Kapituły Katedralnej nowych kanoników.

Eucharystię poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. Jan Kaczmarek. W swoich rozważaniach nawiązał do życia Biskupa Kieleckiego Czesława Kaczmarka.

W swojej homilii Biskup Kielecki Jan Piotrowski nawiązał do dzisiejszego (26 września) święta.

– Zadbajmy o to, aby nasza bazylika katedralna zawsze była ewangeliczną sykomorą, na którą wdrapują się wszyscy potrzebujący Bożej łaski, aby odnaleźli Jezusa w Jego Słowie i łasce sakramentów świętych. Niech nasza dostojna katedra kielecka, sama będąca okazałą świątynią, nikogo nie przygniata, ale niech swoim wewnętrznym urokiem zaprasza każdego, aby zatęsknił za pięknem swojej duszy i pięknem swojego życia – mówił.

Posłuchaj całej homilii:

[audio url="/images/2023/H0926biskup.mp3"]

W trakcie Mszy Świętej do grona kanoników Kapituły Katedralnej dołączyło dwóch nowych kapłanów: ks. Zbigniew Klepacz, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łysakowie i ks. Janusz Marzec, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Ćmińsku.

– To dla mnie zaszczyt i wielkie wyróżnienie. To zobowiązuje to dalszych prac w kapłaństwie. Jestem za to wdzięczny Panu Bogu i Biskupowi Kieleckiemu – mówił ks. Zbigniew Klepacz.

Według kanonika i zarazem sławnego kronikarza średniowiecznego, Jana Długosza, kielecki kościół ufundował w 1171 roku Biskup Krakowski Gedeon. Świątynię poświęcił bł. Wincenty Kadłubek prawdopodobnie w 1213 roku.

  • diecezja kielecka
  • KANONICY
  • Katedra
  • kielce
    Idź do oryginalnego materiału