
W Watykanie rozpoczęło się w środę konklawe, podczas którego kardynałowie wybiorą następcę papieża Franciszka. Wśród elektorów znalazł się pochodzący z Andrychowa kardynał Stanisław Ryłko – jeden z czterech Polaków uprawnionych do głosowania. Dla 80-letniego hierarchy może to być ostatnia szansa na udział w tak doniosłym wydarzeniu, gdyż już w lipcu tego roku utraci prawo wyborcze z racji wieku.
Ostatnie konklawe kardynała Ryłki?
Konklawe, które potrwa do czasu wyboru nowego papieża, odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej. W poniedziałek zamknięto ją dla zwiedzających, a także wstrzymano wizyty w Ogrodach Watykańskich i nekropolii. Do głosowania uprawnionych jest 135 kardynałów z około 70 krajów. W gronie elektorów, oprócz kardynała Ryłki, znaleźli się także polscy purpuraci: Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.
Dla kardynała Ryłki, który w lipcu skończy 80 lat, to prawdopodobnie ostatnia okazja, by wziąć udział w wyborze głowy Kościoła katolickiego. Mieszkańcy Andrychowa z dumą śledzą jego watykańską posługę.
Andrychowianin blisko papieży
Kardynał Ryłko od lat jest postacią symboliczną dla lokalnej społeczności. Urodzony w 1945 roku, wychował się w parafii św. Macieja w Andrychowie, gdzie przyjął sakramenty i odprawił mszę prymicyjną.
Przed pandemią regularnie przyjeżdżał do rodzinnej parafii, odprawiając poranne msze – wspomina proboszcz Stanisław Czernik.
Wierni pamiętają też uroczyste obchody 50-lecia kapłaństwa kardynała, które zgromadziły w Andrychowie dostojników Kościoła.
Przez lata kardynał Ryłko był jednym z najbliższych współpracowników św. Jana Pawła II. To on zatrzymał zegar w papieskiej sypialni na godzinie 21:37, oznaczającej śmierć polskiego papieża.
Jan Paweł II był ojcem mojego kapłaństwa. Lata współpracy z nim to największy dar mojego życia – mówił w wywiadzie dla Archidiecezji Krakowskiej.
W 2007 roku papież Benedykt XVI wyniósł go do godności kardynalskiej, a w 2013 roku Ryłko uczestniczył w konklawe, które wybrało papieża Franciszka. w tej chwili pełni funkcję archiprezbitera bazyliki Santa Maria Maggiore – jednej z najważniejszych świątyń Rzymu.
Duma Andrychowa
Od 25 lat kardynał Ryłko jest Honorowym Obywatelem Andrychowa, a w 2015 roku otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Mimo wysokich stanowisk w Watykanie nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście.
Teraz, u progu emerytury, może po raz ostatni wpisać się w historię Kościoła, uczestnicząc w wyborze nowego papieża. Dla katolików z Andrychowa to moment pełen wzruszenia i nadziei, iż ich rodak znów odegra istotną rolę w dziejach światowego katolicyzmu.