Kaszel suchy czy mokry? Jak odróżnić i leczyć skutecznie

7 godzin temu

Kaszel suchy czy mokry? Jak odróżnić i leczyć skutecznie?

Kaszel to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarzy i farmaceutów. Szczególnie często pojawia się w okresie infekcyjnym, czyli jesienią i zimą, jednak może występować też w ciepłych miesiącach. Choć bywa uciążliwy, odgrywa istotną rolę – pomaga usunąć z dróg oddechowych zanieczyszczenia, drobnoustroje i inne drażniące substancje. Może mieć mokry lub suchy charakter. Jak to rozpoznać?

Uporczywy i męczący kaszel suchy

Suchy kaszel, określany również jako nieproduktywny, nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny. Często towarzyszy mu uczucie drapania w gardle lub duszność. Może występować w początkowej fazie infekcji, ale też przy alergiach, chorobach płuc czy jako efekt uboczny niektórych leków. Charakterystyczne cechy kaszlu suchego to:

  • brak śluzu,
  • napadowy charakter,
  • częste występowanie w nocy,
  • uczucie suchości w gardle.

W przypadku kaszlu suchego najczęściej zaleca się stosowanie preparatów łagodzących podrażnienie błony śluzowej i zapewniających jej nawilżenie. Niektóre środki dodatkowo zawierają składniki, które hamują odruch kaszlu. w tej chwili na rynku dostępne jest wiele tego rodzaju produktów. Mają różne formy i smaki, co pozwala je dobrać do swoich potrzeb. Przykłady można zobaczyć, sprawdzając syrop na kaszel na aptekadlarodziny.pl.

Frustrujący i uciążliwy kaszel mokry

Mokry kaszel, nazywany także produktywnym, jest następstwem kaszlu suchego. Mówimy o nim w sytuacji, gdy przy odruchu kasłania dochodzi do odkrztuszania wydzieliny. Usunięcie śluzu zalegającego w drogach oddechowych jest głównym celem tego mechanizmu. Dolegliwościom nierzadko towarzyszy uczucie zalegania w klatce piersiowej lub wrażenie spływania po tylnej ścianie gardła.

W przypadku kaszlu mokrego polecane są przede wszystkim preparaty wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę i pobudzają odruch kasłania, aby usprawnić jej wydalenie. Ważne jest, aby nie hamować tego typu kaszlu i nie stosować środków osłabiających odruch odkrztuszania, ponieważ może to prowadzić do pogorszenia stanu chorego. Warto także wiedzieć, iż środki wykrztuśnie nie powinny być stosowane popołudniami i wieczorami, ze względu na nasilanie dolegliwości.

Jak dobrać leczenie i kiedy pójść do lekarza?

Aby preparat mógł odpowiednio zadziałać, musi być adekwatnie dobrany. Dlatego środki powinno się dopasowywać do specyfiki kaszlu i ewentualnych objawów towarzyszących. W sytuacji, gdy symptomy nie ustępują w ciągu kilku dni, pogarszają się lub dodatkowo pojawiła się gorączka bądź duszność, konieczna jest konsultacja lekarska. Leczenie na własną rękę, bez postawionej diagnozy, nie jest wskazane. Specjalista pomoże dobrać adekwatny lek na kaszel – Apteka dla Rodziny ma w swojej ofercie wiele różnorodnych produktów.

Niezależnie od rodzaju kaszlu podczas leczenia warto zadbać o otoczenie i styl życia. Dobrym pomysłem będzie nawilżanie pomieszczeń, ponieważ suche powietrze często nasila dolegliwości. Ważne jest także nawodnienie organizmu. Picie dużych ilości wody usprawni proces usuwania zalegającej wydzieliny. Większość przypadków kaszlu przebiega łagodnie i mija samoistnie, istnieją jednak sytuacje, które powinny skłonić do konsultacji medycznej.

Idź do oryginalnego materiału