Katastrofa na polskich fermach! Ponad milion ptaków wybitych przez wirusa

3 godzin temu

Epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce osiąga bezprecedensowe rozmiary. Według najnowszych danych Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Inspektoratu Weterynarii, od początku 2025 roku potwierdzono już 82 ogniska choroby, a liczba wybitych ptaków zbliża się do 7 milionów sztuk.

Fot. Warszawa w Pigułce

Najbardziej dotknięte regiony

Największe ogniska epidemii odnotowano w województwach:

  • Wielkopolskim – 38 ognisk, 3,45 mln sztuk drobiu
  • Mazowieckim – 21 ognisk, 3,03 mln
  • Warmińsko-Mazurskim – 7 ognisk, 160 tys.
  • Łódzkim – 5 ognisk, 70 tys.
  • Kujawsko-Pomorskim i Lubuskim – po 2 ogniska

Choroba dotyka zarówno duże fermy komercyjne, jak i małe gospodarstwa rodzinne. Wirus rozprzestrzenia się szybko, a służby weterynaryjne podejmują decyzje o natychmiastowym wybiciu zakażonych stad oraz ptaków w gospodarstwach kontaktowych.

Skutki gospodarcze

Skala strat jest ogromna. Produkcja jaj spadła o 18%, a ceny mięsa drobiowego wzrosły o ponad 20% w porównaniu z końcem ubiegłego roku. Wielu hodowców stoi na krawędzi bankructwa, a straty w branży liczone są w setkach milionów złotych.

Działania zapobiegawcze

W odpowiedzi na sytuację, Komisja Europejska zatwierdziła pakiet 13 środków zapobiegawczych, które obejmują m.in.:

  • Zwiększenie obszarów zagrożonych
  • Wydłużenie przerw między zasiedleniami ferm
  • Wprowadzenie specjalnych kontroli bioasekuracji

Hodowcy są zobowiązani do rygorystycznego przestrzegania zasad bioasekuracji, w tym dezynfekcji sprzętu, ograniczenia dostępu do kurników i ochrony paszy przed dzikimi ptakami.

Odszkodowania dla hodowców

Rolnicy, którzy stracili całe stada, mogą ubiegać się o odszkodowania z budżetu państwa. Warunkiem jest jednak ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji. Procedury mają być uproszczone, ale wielu hodowców zgłasza opóźnienia w wypłatach.

Sytuacja międzynarodowa

Polska odnotowała najwięcej ognisk HPAI w Unii Europejskiej w 2025 roku. Komisja Europejska rozważała wprowadzenie restrykcji na eksport drobiu z Polski, jednak dzięki intensywnym negocjacjom i wdrożeniu pakietu działań ratunkowych udało się uniknąć najgorszego scenariusza.

Epidemia grypy ptaków w Polsce osiąga bezprecedensową skalę, z blisko 7 milionami wybitych ptaków i ogromnymi stratami dla branży drobiarskiej. Sytuacja wymaga zdecydowanych działań zarówno ze strony władz, jak i hodowców, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa i zminimalizować skutki gospodarcze.

Źródło: PAP/warszawawpigulce.pl

Idź do oryginalnego materiału