Katharsis. Projekt adaptacji wraku Betonowca z nagrodą

10 miesięcy temu

Mateusz Tomaszewski z Politechniki Śląskiej otrzymał nagrodę główną w architektonicznym konkursie marszałka województwa zachodniopomorskiego na „Najlepsze prace dyplomowe 2023”. Zdobył ją za projekt adaptacji wraku leżącego na dnie Jeziora Dąbie Betonowca do celów turystycznych.

Autor, jak podano w uzasadnieniu, zaprojektował doznania i odczucia w niezwykle trudnym obiekcie, jakim jest wrak zbudowanej podczas II wojny światowej betonowej barki “Ulrich Finsterwalder”, a zaproponowane fizyczne interwencje są oszczędne i przemyślane, z uwzględnieniem kontekstu i walorów otoczenia oraz zastałych elementów samego obiektu. Projekt „Katharsis – adaptacja wraku Betonowca w Szczecinie” został odpowiednio rozwiązany technicznie, a zastosowana konwencja graficzna wraz z warstwą tekstową tworzy spójny, klarowny i atrakcyjny przekaz.

Warto dodać, iż Betonowiec, do którego dotrzeć można między innymi z przystani w Lubczynie, jest w bardzo kiepskim stanie technicznym. Już w 2021 roku badacze z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu zwracali uwagę na to, wrak wymaga przeprowadzenia pilnego remontu. Zaczynała bowiem odpadać wierzchnia warstwa betonu i odsłaniało się betonowe zbrojenie z początkami korozji. Ostrzegali, iż za kilka lat wrak po prostu się rozłoży i zamiast atrakcji turystycznej będzie straszyła sterta pokruszonego betonu z niebezpiecznie wystającymi prętami zbrojeniowymi.

Tankowiec o którym mowa miał 90 metrów długości, 15 metrów szerokości i 6,5 metrów zanurzenia oraz pojemność 2947 BRT i był przeznaczony do transportu benzyny syntetycznej z rafinerii w Policach. Został zbombardowany 20 marca 1945 roku przez radzieckie lotnictwo w porcie w Szczecinie. Po zakończeniu wojny wrak został odholowany do Inoujścia i zatopiony.

Idź do oryginalnego materiału