7 września obchodzimy światowy Dzień Czystego Powietrza dla błękitnego nieba (International Day of Clean Air for blue skies) ustanowiony przez ONZ w 2019 roku. Święto ma przypominać nam, iż prawo do oddychania czystym powietrzem należy do podstawowych praw człowieka. Jednak jak wynika z danych WHO, prawo to wciąż nie jest realizowane przez 99% światowej populacji. Jak z tym walczyć? Jednym ze sposobów jest tworzenie miast neutralnych klimatycznie o czym mówi m.in. poradnik „Od drzewa do miasta” wydany przez ekspertów UNEP/GRID-Warszawa. Polecamy!
Zawieszone w powietrzu drobne cząstki stałe (PM2,5), mikroplastiki (MP), wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), ale też wyemitowane gazy cieplarniane i aerozole wpływają na ludzi, ekosystemy i klimat naszej planety. Transgraniczny charakter zanieczyszczenia powietrza wymaga partnerstw lokalnych, krajowych, regionalnych, których działania tu i teraz przełożą się na lepsze warunki życia dla wszystkich na długo.
Razem dla czystego powietrza
Hasło tegorocznego święta „Razem dla czystego powietrza”, podkreśla potrzebę silniejszych partnerstw i wspólnej odpowiedzialności za czystość powietrza – tym pilniejszych, iż dbając o jakość powietrza włączamy się w działania spowalniające zmianę klimatu i ratujące przyrodę.
Od Drzewa do Miasta – poradnik o wartości drzew w mieście
Szacuje się, iż miasta odpowiadają za 60–80% światowego zużycia energii i co najmniej 70% światowych emisji dwutlenku węgla. Z kolei około 20% ludności miejskiej UE mieszka na obszarach, na których stężenia zanieczyszczeń powietrza przekraczają co najmniej jedną normę jakości powietrza. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce.
Każdy z nas ma rolę do odegrania w zadaniu oczyszczania powietrza i ochrony naszego zdrowia, i każdy może z tego skorzystać. Łatwo dostępnymi i niskobudżetowymi strategiami walki z zanieczyszczeniami są rozwiązania oparte na naturze.
O regulującej klimat i oczyszczającej powietrze zdolności zieleni miejskiej opowiada publikacja „Od Drzewa Do Miasta” napisana przez ekspertów UNEP/GRID-Warszawa: dr Monikę Szewczyk oraz dr. Zbigniewa Szkopa. Na przykładach z pięciu miast w Polsce, autorzy oszacowali wartość ekonomiczną korzyści, jakie miasta czerpią z drzew miejskich. Taki rachunek dowodzi, iż czyste powietrze równa się zdrowie ludzi, ale też poprzez zdrowie ludzi, iż to także zdrowa ekonomia.
Poradnik pomoże zrozumieć każdemu dlaczego drzewa w miastach są najważniejsze i niezbędne w tworzeniu miasta klimatycznie neutralnego.
Co nam daje zieleń miejska?
Przede wszystkim:
- poprawa jakości powietrza; drzewa miejskie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń gazowych i pyłowych
- sekwestracja i magazynowanie dwutlenku węgla; Drzewa, niezależnie od tego, czy rosną w lesie, czy w mieście, świadczą usługę bezpośredniej sekwestracji, czyli wychwytywania CO2 z powietrza atmosferycznego w wyniku procesu wymiany gazowej
- poprawa komfortu akustycznego; odpowiednio zaprojektowana zieleń miejska z użyciem wysokiej roślinności może wpłynąć na zwiększenie skuteczności bariery akustycznej choćby o 70%
- ograniczanie i spowalnianie odpływu wód opadowych; drzewa miejskie mogą być istotnym elementem strategii zarządzania zasobami wodnymi w miastach, wpływając w znaczącym stopniu na ograniczanie i spowolnienie odpływu wód opadowych do kanalizacji miejskiej
- regulacja mikroklimatu; drzewa mogą świadczyć usługę w zakresie obniżania temperatury powietrza w miastach w miesiącach letnich, co może przekładać się na obniżenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ochładzania pomieszczeń
Poradnik to także świetna lektura dla osób odpowiedzialnych za kształtowanie przestrzeni miejskiej w polskich miastach. Decydenci znajdą w nim szereg informacji na temat zieleni miejskiej, zarówno teoretycznych, jak i przykłady dobrych praktyk.
Polecamy!