Po co jechać za palmą na targ do Janowa, skoro można kupić na miejscu… Piękne palmy dla dzieci i dorosłych oferują panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Za Młynem” w Branewce w gminie Dzwola. „Gałązki”, wykonane na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, będzie można nabyć po mszach świętych w tą i następną niedzielę w kościele pw. Św. Anny w Branwi.
Tradycyjne palmy o wysokości około 70 cm, panie robią dla siebie i na sprzedaż. Dominują żywe kolory i żywe „dodatki” typu bukszpan, barwinek, gałązki bazi i tui.
– Są też pałki lnu – symbol szat, w które przyodziany był Jezus – mówi Dorota Sosnówka, zdaniem której wykonanie palmy nie jest trudne. – Trzpień palmy tworzą dwa trzy suche patyki, połączone drutem florystycznym. Zaczynamy od góry, od tzw. „czubu”, wykonywanego najczęściej z bazi i trzciny wodnej. Potem, wedle uznania, przeplatamy żywe elementy palmy np. z kolorowymi kwiatami z bibuły, żeby palma nie była jednostajna stylistycznie. Góra palmy powinna być wąska, dół – rozłożysty, a końcówka – z miejscem na rączkę. Cała konstrukcja musi być sztywna i zwarta – instruuje pani Dorota.
Palmy nie mogą być zbyt pstrokate, najlepiej, gdy są dwu-, trzykolorowe, tak jak palma Anny Bożek, którą zdobią piękne żółto – niebieskie papierowe kwiatuszki (kolory nawiązują do symboliki chrześcijaństwa – żółty do Pana Jezusa, niebieski – do Matki Bożej).
Jak się robi kwiaty z bibuły? – Instrukcje są w Internecie. Potrzebne są nożyczki, paski bibuły, nici – a najlepiej drucik – tłumaczy Alina Szwedo, robiąc kwiatki, wśród których nie ma dwóch takich samych…
Papierowe cudeńka wychodzą także spod zręcznych rąk Danuty Krasy, Teresy Kot, Grażyny Baran i Mieczysławy Omiotek.
Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele statutowe organizacji.
Dodajmy, iż Koło Gospodyń Wiejskich „Za Młynem” w Branewce w gminie Dzwola powstało 30. września 2023 roku. Skupia ponad 70 osób, wśród których jest paru mężczyzn. Koło reprezentuje Monika Gzik, Angelika Zyśko i Bożena Dziuba.
Na zbiorowym zdjęciu (od lewej): Danuta Krasa, Teresa Zaręba, Eugenia Mazur, Alina Szwedo, Teresa Kot, Krystyna Góra, Anna Bożek, Angelika Zyśko, Monika Gzik, Mieczysława Omiotek, Grażyna Baran, Barbara Blacha, Anna Kozik, Dorota Sosnówka, Maria Piecyk, Barbara Momot, Genowefa Woźnica, Grażyna Kokoszka, Maria Kozyra, Renata Bańka, Bożena Łagód z synem Sebastianem.
Tekst; foto: Alina Boś