Kielce powalczą o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu

1 dzień temu
Zdjęcie: Kielce powalczą o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu


Kielce powalczą o utrzymanie tytułu Polskiej Stolicy Recyklingu. Czwarta edycja tego programu została zainaugurowana w środę (2 kwietnia) na kieleckim rynku.

W ubiegłym roku tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu trafił do Kielc, ale zamierzamy go utrzymać, mówi wiceprezydent Kielc Ewelina Jastrzębska.

– Udało się, zebraliśmy prawie 150 ton elektrośmieci. Ogromne podziękowania dla wszystkich mieszkańców, ale i instytucji zaangażowanych w ten proces, szkół, przedszkoli, Wolnej Strefy „Posłowickiej”, która też otrzymała wyróżnienie na gali 26 lutego w Pabianicach. Nie przestajemy walczyć o to, żeby w czwartej edycji ta statuetka ponownie trafiła do nas – mówi.

Kielce zasłużenie otrzymały ten tytuł, dodaje prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko, Krzysztof Kieszkowski.

– Było tu bardzo dużo działań edukacyjnych związanych z recyklingiem, m.in. łaziki z recyklingu organizowane wspólnie z Politechniką Świętokrzyską, to też bardzo liczne warsztaty w szkołach, które zachęcały do uczestnictwa w eko zwrotach, czy w zbiórce elektrycznych śmieci wymienia.

Organizatorem programu Polskiej Stolicy Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. O zasadach rywalizacji miast przypomniała dyrektor Polskiego Instytutu ESG Kinga Rodkiewicz

– To program dedykowany z jednej strony dla miast, które rywalizują o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu o statuetkę wykonaną w nurcie Trashart. Miasta także rywalizują o tytuł Polskiej Stolicy Gospodarki i Obiegu Zamkniętego. Żeby wygrać statuetkę należy oddawać elektryczne śmieci i później sprawdzamy, które miasto oddało najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Takie miasto zyskuje tytuł i statuetkę.

Mieszkańcy mogą oddawać zużyty sprzęt elektroniczny m.in do czerwonych pojemników, które są zlokalizowane na terenie Kielc w 34 lokalizacjach.

Rywalizacja o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu potrwa do końca roku. Jej zwycięzców poznamy w pierwszym kwartale przyszłego roku, na Kongresie Miast i Biznesu.

Autor: Magdalena Bielak

Idź do oryginalnego materiału