Kiermasz w dworku, a przebojem pierogi

1 rok temu
Zdjęcie: Kiermasz w dworku, a przebojem pierogi


Ręcznie wykonane ozdoby i bożonarodzeniowe przysmaki to tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników kiermaszu świątecznego przy Dworku Laszczyków w Kielcach. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej zgromadziło kilkudziesięciu wystawców z całego regionu. Poza manualnie wykonywanymi ozdobami z drewna czy wełny można było nabyć także manualnie malowane bombki, lampiony, światełka i stroiki.

Wigilijne potrawy można było kupić między innymi na stoisku pani z Elżbiety Osman z gminy Pierzchnica, która podkreśla, iż największym zainteresowaniem cieszyły się pierogi.

– Ponadto przygotowałam inne potrawy świąteczne i wigilijne w tym również postne, takie jak łazanki z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, ale również bigos i paszteciki. Głównym sekretem w przygotowaniu udanych potraw świątecznych są naturalne i dobre składniki, takie jak m.in. tradycyjna kapusta kiszona – dodaje. Swoje specjały prezentowały również panie z kół gospodyń wiejskich.

17.12.2023. Kielce, Dworek Laszczyków. Kiermasz świąteczny. / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce

Wśród odwiedzających kiermasz był między innymi pan Józef i pani Olga, którzy podkreślają, iż to dobra okazja do przedświątecznych zakupów.

– Kupiliśmy między innymi wiejską kiełbasę i boczek, które oczywiście przydadzą się do przygotowania świątecznych potraw. Poza zakupami można posłuchać pięknych kolęd w wykonaniu zespołów ludowych. Na szczęście nie ma mrozu, więc opłacało się tutaj przyjść – oceniają.

Jak mówi Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, kolejna edycja kiermaszu świątecznego cieszyła się dużym zainteresowaniem wystawców i odwiedzających.

– Na placu przy Dworku Laszczaków zaprezentowało się 40 wystawców. Mieszkańcy radośnie z nami kolędowali. Dzięki występom zespołów ludowych mogliśmy przenieść się w atmosferę świąt. W trakcie kiermaszu wszyscy odwiedzający mogli oglądać nową wystawę przygotowaną przez dział badań etnograficznych zatytułowaną „Do Betlejem krokiem żwawym… – Boże Narodzenie w kulturze ludowej”, w ramach której turyści i odwiedzający mogli podziwiać różne rodzaje stołów wigilijnych – dodaje.

Mieszkańcy w trakcie kiermaszu mogli także obejrzeć i dowiedzieć się jak dawniej wykonywano ozdoby świąteczne. m.in. z bibuły, czy słomy.

Na scenie z repertuarem najpiękniejszych kolęd wystąpiły: zespół ludowy Bolechowiczanie, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki oraz Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie.


Idź do oryginalnego materiału