Kierowcy w Lublinie nie będą wiedzieć o kontroli. Mandat przyjdzie pocztą

2 godzin temu
Zdjęcie: Samochód e-kontroli Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie | fot. Miasto Lublin


Od poniedziałku na ulicach Lublina pojawią się samochody z kamerami, które na podstawie numerów rejestracyjnych będą sprawdzać, czy kierowcy opłacili parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Mandaty nie będą już zostawiane za wycieraczką – teraz dostarczy je listonosz prosto do domu.

Rewolucja w kontroli parkowania w Lublinie. Od kiedy?

Lublin zdecydował się na wprowadzenie nowoczesnej e-kontroli. Dwa elektryczne pojazdy zakupione przez MPK Lublin zostały wyposażone w specjalne kamery i czujniki, które będą skanować numery rejestracyjne samochodów zaparkowanych w Strefie Płatnego Parkowania (SPP).

Samochody z kamerami na dachach pojawiły się już na ulicach miasta, gdzie kierowcy i mieszkańcy mogli je zauważyć w tym tygodniu. Było to związane z testami oraz końcową konfiguracją systemu.

E-kontrole w SPP ruszą oficjalnie od poniedziałku, 18 listopada. Dzięki nowemu rozwiązaniu proces sprawdzania opłat za parkowanie będzie znacznie szybszy i bardziej efektywny.

E-kontrola w Lublinie. Jak to działa?

Pojazdy wykorzystywane do e-kontroli będą skanować numery rejestracyjne samochodów zaparkowanych w Strefie Płatnego Parkowania (SPP). System automatycznie zweryfikuje, czy za dany pojazd została wniesiona opłata za postój.

Zdjęcie samochodu zaparkowanego w SPP zrobione przez system e-kontroli | fot. Miasto Lublin

Podczas e-kontroli nastąpi nie tylko skanowanie tablicy rejestracyjnej, ale również utworzona zostanie dokumentacja fotograficzna z dokładnymi współrzędnymi GPS. Dzięki temu będzie wiadomo, w jakim miejscu znajdował się weryfikowany pojazd.

Tradycyjne kontrole będą prowadzone równolegle, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. W okresie przejściowym zajmie się nimi 16 kontrolerów, a w późniejszym czasie ich liczba wyniesie co najmniej 6 osób.

Kontrolerzy SPP przy samochodzie e-kontroli | fot. Miasto Lublin

Wysoka skuteczność

System e-kontroli w Lublinie charakteryzuje się wysoką precyzją. Kontrola każdego pojazdu będzie wykonywana dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, co pozwali wyeliminować pomyłki lub uwzględnić pojazdy, których kierowcy dopiero udają się do parkomatu.

Numery rejestracyjne zarejestrowane przez kamery są automatycznie porównywane z bazą opłat. Pojazdy, za które wniesiono opłatę, posiadacze abonamentu lub użytkownicy aplikacji mobilnych, są natychmiast usuwane z systemu.

Mandat za parkowanie w Lublinie

System przekazuje jedynie numery rejestracyjne pojazdów, za które nie opłacono parkowania w Strefie Płatnego Parkowania, mimo obowiązku dokonania takiej opłaty.

Za brak opłaty wezwania będą wysyłane pocztą do właścicieli pojazdów. To nowość, ponieważ dotychczas informacja o nałożeniu opłaty dodatkowej była pozostawiana za wycieraczką.

Mandat za brak opłaty parkingowej w Strefie Płatnego Parkowania wynosi 200 zł. Kara dotyczy sytuacji, gdy kierowca nie uiścił opłaty za postój.

W przypadku przekroczenia czasu opłaconego postoju mandat wynosi 100 zł. To niższa kwota, ale przez cały czas stanowi sankcję za niedostosowanie się do zasad parkowania w SPP.

Kamera na dachu samochodu e-kontroli | fot. Miasto Lublin

Nowe parkomaty

Wraz z wprowadzeniem e-kontroli w Lublinie pojawiły się nowe parkomaty. MPK Lublin wydzierżawiło je od spółki City Parking Group z Grudziądza. Wymieniono wszystkie urządzenia w trzech podstrefach – A, B i C, co oznacza łącznie 175 nowoczesnych parkomatów.

>>> Szczegóły: Ruszyła wymiana parkomatów w Lublinie. To fabrycznie nowe urządzenia, mają klawiaturę PIN-u karty, nie zacinają się [ZDJĘCIA]

Nowe urządzenia umożliwiają płatność za parkowanie na kilka sposobów:

  • gotówką,
  • kartą płatniczą,
  • blikiem,
  • poprzez aplikacje mobilne: SkyCash, City Park App i moBilet.

Nowością będzie również możliwość zakupu abonamentów parkingowych online. Kierowcy nie będą musieli odwiedzać punktu obsługi – już niedługo w tym celu zostanie uruchomiony specjalny e-sklep.

Samochód e-kontroli Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie | fot. Miasto Lublin
Idź do oryginalnego materiału