Kilkaset złotych do emerytury. Dostanie każdy, ale nie od razu

1 tydzień temu

Dla wielu polskich seniorów i ich rodzin jest to prawdziwa nadzieja. Od marca 2024 roku kwota dodatku pielęgnacyjnego znacząco wzrosła, a zasady jego przyznawania zostały uproszczone. Dzięki temu więcej osób może liczyć na wsparcie finansowe.

Fot. Shutterstock

Ile teraz wynosi dodatek pielęgnacyjny? Po marcowej waloryzacji jego miesięczna kwota sięga 330,07 zł.

Kto może otrzymać to świadczenie? Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest dwóm grupom osób. Pierwszą z nich są seniorzy po ukończeniu 75. roku życia – oni otrzymują go automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Po prostu ZUS i KRUS same podnoszą świadczenie po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Nie trzeba tu żadnych dodatkowych dokumentów czy wymogów. Nie ważne czy jesteście okazem zdrowia czy macie problemy – po 75. roku życia każdy otrzymuje ten dodatek.

Drugą grupą są osoby poniżej 75 lat. Tu jednak wymagane są dodatkowe dokumenty. Świadczenie otrzymują bowiem osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji ze względu na stan zdrowia. W ich przypadku konieczne jest złożenie wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim na druku OL-9 (wystawionym maksymalnie 30 dni wcześniej). Do wniosku można również dołączyć inną dokumentację medyczną.

Warto pamiętać, iż dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest niezależnie od innych świadczeń i należy się każdemu seniorowi,

Idź do oryginalnego materiału