Klimat w Polsce jak we Włoszech? To może być najcieplejszy rok w historii pomiarów

3 godzin temu
Zdjęcie: Pogoda na Mazowszu (autor: IMGW)


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazywał, iż o ile wrzesień będzie wyjątkowo gorący - to może to oznaczać najgorętszy cały rok w historii pomiarów. I ta prognoza się sprawdza - do tej pory anomalia rocznej temperatury wynosi 2,6 stopnia C.

- Najcieplejszym regionem jest Polska centralna, gdzie jest około 3 stopnie powyżej normy. o ile następne miesiące, a więc październik, listopad i grudzień będą w normie lub powyżej normy, to oznacza, iż średnia roczna temperatura powietrza może przekroczyć 11 stopni Celsjusza i będzie to najcieplejszy rok w historii pomiarów w Polsce - mówi Emilia Szewczak z IMGW.

Wrzesień był ekstremalnie ciepły, ale nie najgorętszy w historii. W ubiegłym roku anomalia została przekroczona o 3,9 stopnia C. W tym - tylko nieco mniej.

- Średnioobszarowa temperatura powietrza w Polsce wyniosła około 17 stopni Celsjusza i było to 3,3 stopnia powyżej normy termicznej dla tego miesiąca - dodaje Szewczak.

Klimat jak we Włoszech?

Taki wzrost temperatury pokazuje, iż w Polsce mamy pogodę prawie jak w północnych rejonach Adriatyku.

- Taka roczna temperatura powietrza występuje na południe od Polski, mniej więcej region Słowenii, Węgier czy też północnych Włoch, a więc klimatem zbliżamy się do regionów położonych na południe od Polski - wskazuje.

Rozstrzał temperatur w Warszawie we wrześniu wyniósł aż 30 stopni.

- Najwyższa temperatura powietrza zmierzona na stacji Warszawa we wrześniu wyniosła 31,1 stopnia Celsjusza. Najniższa temperatura powietrza zanotowana we wrześniu w Warszawie wyniosła 1,9 stopnia Celsjusza - dodaje synoptyk.


Była to ostatnia noc miesiąca. W przyszłym tygodniu natomiast ponownie możliwe temperatury powyżej 20 stopni.

Idź do oryginalnego materiału