Kolejne „Imieniny Anny” odbędą się 26 lipca. To impreza, którą po raz pierwszy Klub Kobiet Ławka nr 4 w Pleszewie zorganizował w 2023 roku. I jak zapowiadały panie, w tym Monika Matyjaszczyk, prezeska klubu - ma odbywać się w naszym mieście co roku.
- Zależy nam na tym, żeby było to doroczne święto w środku lata. Mamy zamiar rozpropagować je na szerszy teren, na nasz region - zapowiadała w rozmowie z portalem zpleszewa.pl Monika Matyjaszczyk.
https://zpleszewa.pl/wiadomosci/swietowali-imieniny-anny-pleszewskiej-atrakcji-nie-brakowalo-zdjecia/5GNN6OGYB5ZzCZOH6lHvPrzypomną o Dorze Mukułowskiej
W tym roku wydarzenie odbędzie się w sobotę, 26 lipca. Będzie poświęcone nie tylko postaci Anny Tęczyńskiej – księżnej raciborskiej, która przez kilkadziesiąt lat była właścicielką Pleszewa.
Kolejną bohaterką obchodów została pochodząca z Kowalewa - Dora Mukułowska.
- Malarka, działaczka niepodległościowa, zaangażowana w powstanie wielkopolskie - wylicza historyczka Agnieszka Słupianek-Winkowska, członkini Klubu Kobiet Ławka nr 4 w Pleszewie.
Dlatego w tym roku świętowanie będzie miało miejsce nie tylko w Pleszewie, ale również Kowalewie.
Moc atrakcji podczas imienin Anny
Uczestnicy w ramach spaceru herstorycznego, który poprowadzi Agnieszka Słupianek-Winkowska wyruszą o godzinie 16:00 z dworca w Pleszewie, skąd zabytkowa bana przewiezie ich do Kowalewa. Tam, na skwerze przy dworcu, odbędzie się finał konkursu imienia Dory Mikułowskiej z uroczystym wręczeniem nagród.
Kolejnym punktem programu będzie pokaz mody inspirowany elegancją dwudziestolecia międzywojennego, przygotowany przez Teatr Prawie Wielki.
Po powrocie do Pleszewa, o godzinie 18:00, w mijescowym domu kultury odbędzie się koncert zatytułowany „Ada to nie wypada, czyli brewerie trzpiotki”, w wykonaniu Kseni Shaushyshvili (sopran), Tomasza Raczkiewicza (tenor) i Janusza Skowrońskiego (fortepian).
Na uczestników czekać będą także dodatkowe atrakcje – wystawa zabytkowych samochodów oraz klimatyczna kawiarenka. Organizatorzy zachęcają do założenia strojów z elementami mody lat 20. i 30., by wspólnie stworzyć niepowtarzalną atmosferę tego dnia.
Kim jest Dora Mukułowska?
Dora (Teodora) Mukułowska (1880–1946) to malarka i graficzka, urodzona w Kowalewie, zmarła w Poznaniu. Studiowała we Wrocławiu, Wiedniu i w paryskiej École des Beaux-Arts. Po powrocie do Polski osiedliła się w Poznaniu, gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym i społecznym. Była członkinią Stowarzyszenia Artystów, Koła Artystów Wielkopolskich i Koła Artystek Polskich. Angażowała się także w działalność oświatową i niepodległościową - brała udział w powstaniu wielkopolskim. Tworzyła głównie obrazy olejne: sceny rodzajowe, wnętrza, martwe natury i portrety. Uprawiała również grafikę, projektowała ekslibrisy i ilustracje. Po II wojnie światowej prowadziła pracownię zabawek przy Izbie Przemysłowo-Handlowej. Swoje prace wystawiała w kraju i za granicą (m.in. w Paryżu, Krakowie, Warszawie, Lwowie). W 1912 roku otrzymała srebrny medal na Salonie w Paryżu. Jej dzieła znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.