Knurów: Koncert patriotyczny „Po co nam wolność?” w Domu Kultury

iknurow.pl 2 miesięcy temu

Koncert pt. ” Po co nam wolność? ” z udziałem młodzieży ze Studia Piosenki i Musicalu przy Centrum Kultury w Knurowie został zorganizowany w dniu 13 listopada 2024 roku, w Domu Kultury w Knurowie. To wydarzenie artystyczne, które miało na celu uczczenie wartości związanych z wolnością, patriotyzmem i historią Polski.

Podopieczni Studia pod kierunkiem Agnieszki Bielanik-Witomskiej i choreografa Małgorzaty Ochabowicz, spełnili bardzo ważne zadanie, bo udowodnili, iż młode pokolenie pragnie śpiewać także najpiękniejsze utwory z przepastnego skarbca polskiej muzyki patriotycznej. Podczas koncertu można było usłyszeć wzruszające i przejmujące utwory takie jak: „Jaki piękny kraj” – Kolorowe Nutki; „Zachwyca nas Polska” – Happy Band; „Pałacyk Michla” – Kolorowe Nutki; „Warszawo ma”; „Dziewczyna z granatem w ręce” ; „Warszawiaki – chłopaki AK”; ” Modlitwa Armii Krajowej”; „Warszawskie dzieci” – Happy Band; „Nim wstanie dzień” ; ” Ale wkoło jest wesoło” – Bez Nazwy; ” Ogłoszenie stanu wojennego” – Bez Nazwy; „Stan gotowości” -.Bez Nazwy;, „Nadzieja”; ” Szklana pogoda” – solo Adam Sochacki i Bez Nazwy; „Powrócisz tu” – wszystkie zespoły

Repertuar koncertu przygotowany przez Agnieszkę Bielanik-Witomską to silny element przypomnienia o wydarzeniach, które nawiązują do trudnych lat historii Polski, niosą ze sobą głęboką emocjonalność, bólu, nadziei, walki i tęsknoty za wolnością. To utwory, które przez wieki były wyrazem sprzeciwu wobec zaborców, okupantów oraz komunistycznych rządów, a także manifestacją wiary w przyszłość ojczyzny.

Podróż muzyczna obejmowała różne etapy historii – od okresu wojny, przez PRL, po stan wojenny, strajki, aż do walki o niepodległość.

Ten piękny koncert był poświęcony także bohaterom Powstania Warszawskiego z okazji 40. rocznicy wybuchu i stanowił formę wyrażenia szacunku wobec tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

Dodatkowo wydarzenie muzyczne było przeplatane filmami z naszej złożonej historii to wspaniały sposób uczczenia ważnych momentów z przeszłości, łącząca muzykę z obrazem.

Zainteresowanie tym artystycznym przedsięwzięciem było spore. Był to wspólnie spędzony czas pogłębiający zarówno wiedzę historyczną, jak i tożsamość narodową i patriotyzm. Widownia z zapartym tchem i w ogromnym zaciekawieniem wysłuchała każdej piosenki i bardzo gorąco przyjęła występ wszystkich wykonawców, nagradzając ich gromkimi brawami.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko

Idź do oryginalnego materiału