W środę, 18 września 2024 roku Dom Kultury w Knurowie-Szczygłowicach był miejscem oficjalnego otwarcia XV Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy razem” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Knurów Pana Tomasza Rzepy.
Tegoroczne wydarzenie ma szczególny wymiar, ponieważ łączy się z obchodami wyjątkowego Jubileuszu – 30-lecia działalności Ośrodka Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie. Caritas Archidiecezji Katowickiej. To dzięki zaangażowaniu takim ośrodkom, nasze społeczeństwo staje się bardziej otwarte i wrażliwe na potrzeby innych.
W ciągu trzech dekad Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie nie tylko niestrudzenie pomagał, ale również budował mosty zrozumienia i akceptacji. Tegoroczne Dni Integracji są wyrazem tej samej misji – tworzenie wspólnoty, w której każdy, niezależnie od problemów z którymi się boryka, znajduje miejsce pełne wsparcia, ciepła i szacunku. Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie co roku, jest bardzo zaangażowany w organizację Knurowskich Dni Integracji.
Krótkie w swojej formie ale bardzo wymowne hasło „Bądźmy razem” informuje wszem i wobec, iż wśród nas żyją osoby niepełnosprawne intelektualnie i ruchowo, a do nas zdrowych ludzi należy zadanie zintegrować się z tymi osobami.
Cel uda się osiągnąć jedynie, gdy my zdrowi ludzie bardzo szeroko otworzymy nasze serca na osoby sprawne inaczej. I zauważymy, iż osoba niepełnosprawna to zwyczajny człowiek, który jedynie różni się od nas wyglądem, sposobem zachowania, wymowy, ale tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.
Jednym słowem Knurowskie Dni Integracji pomagają w przełamaniu barier między środowiskiem niepełnosprawnych, a mieszkańcami Knurowa. Bo tak naprawdę najistotniejsze jest to, iż osoby sprawne i niepełnosprawne łączy jedno – wszyscy mają wiele do zaoferowania otaczającemu światu i drugiemu człowiekowi.
Impreza konsoliduje nie tylko podopiecznych Ośrodka „Caritas” ale także uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, klas integracyjnych knurowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopiecznych DPS i Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Pomysłodawcą Knurowskich Dni Integracji jest pan Tomasz Rzepa (obecnie Prezydent Miasta Knurów). Galę „Bądźmy razem” prowadziła Beata Nartowska i Anna Papiernik (Zastępca Dyrektora Centrum Kultury w Knurowie).
Wśród znakomitych gości, którzy zasiedli na widowni znaleźli się m.in.: Prezydent Miasta Knurów Pan Tomasz Rzepa wraz z małżonką, Pani Poseł na Sejm Krystyna Szumilas, Starosta Powiatu Gliwickiego Pan Dawid Rams, Zastępca Prezydenta Miasta Knurów Pan Piotr Surówka wraz z małżonką, Zastępca Prezydenta Miasta Knurów Pan Wojciech Kołodziej, Zastępca Prezydenta Miasta Rudy Śląskiej Pani Anna Krzysteczko, Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Pan Marcin Chroszcz (były dyrektor Ośrodka Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Knurowie).
Ponadto pojawili się: Dyrektor Oddziału PFRON Katowice Pan Jan Wroński, Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Marek Konsek, Wcześniejsi Dyrektorzy Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Łukasz Stawarz i ks. Krzysztof Bąk, Dyrektor Ośrodka Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Knurowie Krzysztof Gołuch wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Miasta Knurów Pan Marian Gruszka, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Knurów Pani Iwona Gola, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Knurów Pan Adam Rams (były Prezydent Miasta Knurów) oraz Radni Miasta Knurów, Przewodnicząca Rady Powiatu Gliwickiego Pani Ewa Jurczyga wraz z Zastępcami Panem Jarosławem Gonciarzem i Dawidem Puchalskim, Radni Rady Powiatu Gliwickiego.
A także: Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Edyta Więcek, Kierownik PCK Knurów Pani Magdalena Marek, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pan dr Tomasz Reginek wraz z małżonką, Dyrektorzy Jednostek Miejskich Pani Anna Misiura i Pani Małgorzata Cisek-Sopel, Dyrektor MOSiR Pan Krzysztof Stolarek, Dyrektor Centrum Kultury w Knurowie Pan Mariusz Kowalczyk. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pani Patrycja Krasnowska, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, przedstawiciele placówek Oświatowych, dyrektorzy i przedstawiciele placówek Oświatowych w Knurowie, emerytowana Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Knurowie z Oddziałami Integracyjnymi Pani Teresa Bochenek, przedstawiciele Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Borowej Wisi, przedstawiciele DPS Zameczek w Kuźni Nieborowskiej z Dyrektor Panią Ewą Zamora, Pełnomocnik ds. Zintegrowanych Systemów Zarządzania Pani Katarzyna Winczakiewicz firmy PreZero, Goście Honorowi XV Knurowskich Dni Integracji Pani Marta Rumińska i Pan Jakub Mroziński, wszyscy organizatorzy Dni Integracji, księża i siostry zakonne z knurowskich Parafii, rodzice oraz przyjaciele osób z niepełnosprawnościami.
W czasie imprezy ze sceny popłynął w stronę słuchaczy hymn Knurowskich Dni Integracji, który został specjalnie stworzony na jubileusz X-lecia przez terapeutę z Ośrodka Matka Boża Uzdrowienia Chorych Caritas w Knurowie – Mirosława Borsuka.
Utwór pt. „Talenty Diamenty” wykonali podopieczni Ośrodka Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie – Janusz i Mariola oraz Joanna Świdrak pracownik Centrum Kultury w Knurowie i Mirosław Borsuk – współautor tekstu i autor muzyki, terapeuta z warsztatów terapii zajęciowej.
Przy okazji warto przytoczyć słowa hymnu Knurowskich Dni Integracji, bo uczą nas cieszyć się z każdej chwili, z możliwości dawania szczęścia drugiemu człowiekowi:
„Każdy dzień kawałkiem szczęścia jest
Przynosi nowe historie
Które już na zawsze będą kawałkiem nas”.
W środowym wydarzeniu puszczono materiał w postaci prezentacji multimedialnej, który przeniósł zgromadzonych w przeszłość również w teraźniejszość. Dodatkowo podpatrzono jak wygląda dzień w Ośrodku Matka Boża Uzdrowienie Chorych Caritas w Knurowie.
Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie, to wyjątkowe miejsce, które od lat stanowi ostoję dla osób potrzebujących pomocy, opieki i duchowego wsparcia w trudnych chwilach. To miejsce odgrywające niezwykle istotną rolę w naszej społeczności, oferując opiekę osobom chorym, starszym oraz tym, którzy potrzebują integracji ze społeczeństwem. Dzięki codziennej pracy i poświęceniu pracowników oraz wolontariuszy. Ośrodek jest miejscem, gdzie nie tylko leczy się ciało, ale i wzmacnia ducha.
Kolejnym punktem wyjątkowego spotkania była krótka przemowa Dyrektora Ośrodka Matka Boża Uzdrowienie Chorych z Knurowa Pana Krzysztofa Gołucha oraz Dyrektora Archidiecezji Katowickiej ks. Mareka Konska.
W cyklicznym wydarzeniu pod hasłem „Bądźmy Razem” , nie zabrakło części artystycznej. Imprezę uświetnił występ Marty Polak, Damiana Dziwoki, Marka Maksim.
W drugiej odsłonie na scenie pojawił się zespół muzyczny „Od serca” z Ośrodka dla osób niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej, który przygotował na uroczystość specjalny program artystyczny.
Następnie na estradzie szczygłowickiego Domu Kultury wystąpił zespół Acustica Musa z Ośrodka Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie z utworem pt. „Kocham Wolność”. Zespól prowadzony przez Mirosława Borsuka.
Na dowód na to, iż muzyka jest najlepszym środkiem do pełnej integracji – w finalnej części rozrywkowej, wystąpił wyjątkowy gość– Jakub Moroziński (gość honorowy). Artysta zagrał na gitarze akustycznej, stworzył coś pięknego, co warto było posłuchać i przeżyć.
Podczas uroczystości XV Knurowskich Dni Integracji ciekawą propozycją i jednocześnie interesującym przeżyciem było niezwykłe spotkanie z gośćmi honorowymi – Marta Rumińska i Jakub Moroziński. Zaproszeni gości to wyjątkowe osoby, które mimo swojej niepełnosprawności posiadają pasje, ogromną euforia z istnienia i wielki głód na życie.
Historia Marty Rumińskiej – Kiedy miała 13 lat zachorowała na nowotwór złośliwy kości. Niestety wprowadzone leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i kiedy miała 15 lat konieczna była amputacja nogi. Na szczęście gwałtownie odnalazła się w nowej rzeczywistości i po założeniu protezy i skończeniu leczenia wróciła do w miarę normalnego życia, do swoich rówieśników. Po skończeniu liceum wybrała studia na Politechnice Śląskiej na kierunku Ochrona Środowiska. Po ukończeniu studiów założyła rodzin e i rozpoczęła pracę. W wolnym od pracy i treningów czasie, razem z rodziną lubi aktywnie spędzać czas. Uwielbiają wspólnie podróżować i odkrywać nowe miejsca. Wciąż próbuje nowych rzeczy udawadniając sobie, ale także innym, iż ograniczenia istnieją tylko w głowie i jeżeli czegoś się bardzo chce, można to osiągnąć mimo przeszkód i ograniczeń. Mimo braku nogi jeździ na rowerze, rolkach czy snowboardzie, ale największą sportowa pasję odkryła w 2022 roku, kiedy została zaproszona na trening Amp Futbolu. Od kiedy tylko pamięta była fanką piłki nożnej, ale nie sadziła, iż kiedykolwiek sama będzie mogła zacząć w ni a grać.
Aktualnie jest piłkarką Podbeskidzia Kuloodporni Bielsko Biała gdzie gra w drużynie razem z chłopakami. Na ten moment jest jedyną dziewczyną w swojej drużynie. Reprezentuje Polskę w Amp Futbolu i razem z dziewczynami szykuje się do nadchodzących, pierwszych Mistrzostw Świata w Kolumbii, które odbędą się w listopadzie tego roku. Jest również strzelczynią pierwszych, oficjalnych, kobiecych bramek.
Historia Jakuba Morozińskiego – W 2005 roku rozpoczął naukę gry na gitarze w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu, w której spędził 12 lat. Już na przełomie gimnazjum/ liceum wiedział, iż chciałby zawodowo związać się z muzyką, tym samym z gitara klasyczną. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studia szczęśliwie ukończył i będąc jeszcze na ostatnim roku studiów magisterskich zaczął pracę w państwowej szkole Muzycznej w Gliwicach. Zaczął poszukiwania samego siebie w zawodzie nauczyciela: poznawanie specyfiki pracy, próba przestawienia z trybu „bycia uczonym przez innych” poznawanie systemu szkolnictwa artystycznego ze strony pedagoga. Niestety czas ten został przerwany we wrześniu 2022 roku kiedy to dostał pierwszy rut choroby jaką jest stwardnienie rozsiane. Uczucie niewyobrażalnych zawrotów głowy połączonych z niedowładem prawej kończyny górnej i dolnej wykluczyło go ze stabilnego grania na gitarze i zmusiło do podjęcia kroków w celu diagnozy co jest nie tak. Przebywając w grudniu na badaniach w szpitalu dostał ostateczna diagnozę – stwardnienie i poszukiwanie rozsiane w postaci rzutowo – remisyjnej. Od tamtej pory wiele rzeczy musiał przemyśleć od nowa. Rozpoczęła się jego wędrówka z chorobą i poszukiwanie siebie samego w tym wszystkim. Walka trwa cały czas (czasem jest lepiej, a czasem stwardnienie przypomina o sobie), ale na pewnym etapie pojawiła się pomoc. Ta pomocą były turnusy rehabilitacyjne oraz pewna historia, która spowodowała, iż dzisiaj jest zakochany w górach i uwielbia po nich chodzić.
Miłą niespodzianką i momentem autentycznego wzruszenia było wręczenie Tomaszowi Rzepie twórcy Knurowskich Dni Integracji (obecnie Prezydent Miasta Knurów) przez delegację Ośrodka Caritas symbolicznego „SERCA” w podzięce za dobre, wielkie serce. Laureat został wyróżniony za podejmowanie działań w promowaniu integracji osób niepełnosprawnych, za wieloletnią obecność, zaangażowanie i tworzenie przestrzeni, w której każdy czuje się akceptowany, szanowany i potrzebny. Bo bardzo ważne i istotne dla Pana Rzepy jest widzieć człowieka i jego wartość, a nie koncentrować się na jego brakach.
Jak tradycja nakazuje, na ceremonii otwarcia Knurowskich Dni Integracji, został przekazany symboliczny klucz do bram Knurowa przedstawicielom lokalnie działających organizacji takich jak: 1) Fundacja Gram Kibicuję Pomagam, 2) Klub Biegacza ORŁY z Knurowa, 3) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Knurowie, 4) Przedszkole Terapeutyczne „Dobre Miejsce” w Knurowie – Państwo Grzegorz i Katarzyna Świstuń, 5) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Knurowie, 6) Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych w Knurowie, 7) Koło PTTK TRION, 8) Dom Pomocy Społecznej „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej, 9) Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, 10) Miejska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie, 11) Zespół Szkół Specjalnych w Knurowie, 12) Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, 13) Miejska Szkoła Podstawowa nr 7 w Knurowie, 14) Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 w Knurowie. Wszystkim podopiecznym knurowskich i nie tylko placówek integracyjnych i opiekuńczych oficjalnie wręczył klucz do bram miasta sam Prezydent Miasta Knurowa – Pan Tomasz Rzepa.
Na zakończenie imprezy prowadzący – zaprosili wszystkich mieszkańców na każdy punkt Knurowskich Dni Integracji (szczegóły na plakatach) oraz na poczęstunek tradycyjnie przygotowany foyer przez firmę „Protos” – panią Alinę Mazur i Ewę Szymańską. Gdzie po oficjalnej Gali będzie szansa porozmawiać i nacieszyć się swoją obecnością przy małej przekąsce.
Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko