Wielkopolski oddział NFZ podpisał pięć nowych umów na realizację Programu Badań Prenatalnych. Do tej pory z bezpłatnej dla pacjentek w ciąży diagnostyki, można było korzystać w 18 miejscach w województwie. NFZ planuje kolejny konkurs, aby zapewnić dostęp do badań prenatalnych kobietom z północnej części Wielkopolski, gdyż dotychczas nie zgłosił się żaden podmiot z tego regionu.
Od 1 lipca 2025 roku kobiety w Wielkopolsce mają do dyspozycji pięć nowych miejsc, w których mogą bezpłatnie skorzystać z badań prenatalnych w ramach programu profilaktycznego. Placówki te zostały wyłonione w postępowaniu konkursowym rozstrzygniętym przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Do dotychczasowych 18 miejsc, w których realizowany jest Program Badań Prenatalnych dołączają kolejne:
- Innowacyjna Placówka Medyczna spółka z o.o., ul. Kupiecka 29, Swarzędz,
- Medfemina spółka akcyjna, ul. Wojskowa 1/73, Poznań-Grunwald,
- Prenatalcare spółka z o.o., ul. Kamienna 6b, Ostrów Wielkopolski,
- Pro Spa spółka z o.o., ul. Świetlana 25, Poznań-Grunwald,
- Szpital Pomnik Chrztu Polski, ul. św. Jana 9, Gniezno.
Niestety, zarówno wśród nowych, jak i dotychczasowych realizatorów programu nie ma placówek z północnej części Wielkopolski, gdyż żaden podmiot z tego regionu nie złożył swojej oferty w postępowaniu konkursowym. Liczymy na to, iż w kolejnym planowanym przez nas konkursie, uda się zapewnić dostępność do bezpłatnej diagnostyki kobietom z powiatów położonych na północy Wielkopolski.
Aby skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych w ciąży, kobieta potrzebuje skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Dokument ten powinien zawierać informacje o zaawansowaniu ciąży, gdyż poszczególne badania przeprowadza się w określonym wieku ciążowym.
Program Badań Prenatalnych finansowany przez NFZ skierowany jest do wszystkich kobiet w ciąży bez względu na wiek. W ramach programu wykonywane są badania, które pozwalają określić ryzyko wystąpienia wad płodu. W pierwszym etapie wykonywane są badania nieinwazyjne, czyli USG oraz testy biochemiczne krwi (w zależności od wieku ciąży: PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol). Są to badania całkowicie bezpieczne, które nie ingerują w środowisko płodu. W przypadku uzyskania nieprawidłowego lub niejednoznacznego wyniku w pierwszym etapie, kobieta będzie skierowana do drugiego etapu programu profilaktycznego. Drugi etap to badania inwazyjne, w ramach których analizowany jest płyn owodniowy lub fragmenty pobranych tkanek. Badania inwazyjne to amniopunkcja, biopsja kosmówki czy kordocenteza.
Program pozwala określić ryzyko wystąpienia wad płodu oraz ich wczesną diagnostykę, a w przypadku wykrycia wad, w wielu przypadkach pozwala podjąć leczenie w trakcie ciąży. Kiedy wykrytej wady nie da się leczyć, pacjentka będzie mogła przygotować się na wdrożenie specjalistycznej opieki po narodzeniu dziecka.
Badania prenatalne umożliwiają wykrycie na wczesnym etapie ciąży ryzyka wystąpienia zespołów wad wrodzonych: Downa, Turnera, Edwardsa, Patau, Klinefeltera, a także fenyloketonurii, hemofilii, mukowiscydozy czy poważnych wad anatomicznych. W zdecydowanej większości przypadków badania prenatalne uspokajają rodziców i pozwalają im cieszyć się zdrową ciążą.
Marta Żbikowska-Cieśla
rzeczniczka prasowa WOW NFZ