Kolejne przychodnie POZ w Wielkopolsce mogą realizować opiekę koordynowaną

2 dni temu

Jedna trzecia Wielkopolan może korzystać z opieki koordynowanej w swoich poradniach lekarza rodzinnego. Od nowego roku sześć kolejnych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w Wielkopolsce może dołączyć do opieki koordynowanej. Lekarz rodzinny realizujący opiekę koordynowaną może zlecić więcej badań diagnostycznych.

Na koniec 2024 roku ponad milion mieszkańców Wielkopolski jest objętych opieką koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej. Oznacza to, iż jedna trzecia Wielkopolan może korzystać z tego rozwiązania. Od stycznia umowy na opiekę koordynowaną może posiadać w naszym województwie 168 podmiotów, sześć z nich to przychodnie lekarzy rodzinnych, które spełniły wymagane warunki, mogą podpisać aneksy i udzielać świadczeń w ramach opieki koordynowanej od nowego roku.

Opieka koordynowana to rozwiązanie, które pozwala na diagnostykę i leczenie chorób przewlekłych w przychodni lekarza rodzinnego. Zespół opieki koordynowanej to koordynator czuwający nad realizacją planu leczenia pacjenta, lekarz rodzinny, a także lekarze specjaliści, pielęgniarka i dietetyk. Dzięki opiece koordynowanej pacjent nie jest kierowany do poradni specjalistycznej, ale z konsultacji kardiologa, pulmonologa, nefrologa, endokrynologa i diabetologa może skorzystać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto, wprowadzenie tego rozwiązania poszerzyło listę badań, na które może skierować lekarz rodzinny. To m.in. pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy ECHO serca.

Poradnie lekarzy rodzinnych mogą podpisać umowy na pełen zakres świadczeń dostępnych w opiece koordynowanej albo tylko na wybrane dziedziny. Pełen zakres to w tej chwili możliwość skorzystania z konsultacji pięciu specjalistów. Takich umów zawarto w Wielkopolsce 26. 40 umów na opiekę koordynowaną dotyczy czterech dziedzin, a 26 podmiotów zawarło umowy oferując dostęp do trzech specjalistów, 32 umowy dotyczą dwóch dziedzin, a 38 – jednej.

Najczęściej w opiece koordynowanej można skorzystać z konsultacji kardiologa (130 umów zawiera tę dziedzinę), potem diabetologa (109 umów) i pulmonologa (105). W 86 placówkach pacjenci z chorobami przewlekłymi w ramach koordynacji mogą korzystać z opieki endokrynologa, a w 40 – nefrologa.

Najwięcej umów na opiekę koordynowaną zawarli lekarze rodzinni z subregionu poznańskiego, gdzie 94 podmioty oferują to rozwiązanie dla prawie 650 tysięcy pacjentów. Liczba umów w subregionie kaliskim to 22, w leszczyńskim – 18, a w subregionach konińskim i pilskim zawarto po 14 takich umów.

Na stronie https://koordynowana.nfz.gov.pl/przychodnie-poz-realizujace-opieke-koordynowana/ można sprawdzić, które przychodnie realizują opiekę koordynowaną.

Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji WOW NFZ

Idź do oryginalnego materiału