Kolejni specjaliści pracują z robotem da Vinci

1 tydzień temu

Pierwszą operację usunięcia raka jelita grubego z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzili w środę (8 maja) lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. To kolejni, po urologach, ginekologach i torakochirurgach specjaliści z tego szpitala, którzy przy operacji wykorzystują technikę robotyczną – przypomina prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

– Kolejna historyczna chwila. Czwarta klinika Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Klinika Chirurgii Onkologicznej rozpoczęła operacje przy użyciu robota da Vinci. To technika skierowana do leczenia nowotworów jelita grubego, czyli okrężnicy i odbytnicy – wyjaśnia prof. Stanisław Góźdź.

Lider zespołu operacyjnego, Jarosław Matykiewicz, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej ŚCO informuje, iż był to zabieg z gatunku małoinwazyjnych.

– Zabieg polegał na usunięciu odcinka jelita z guzem nowotworowym i wykonaniu zespolenia. Natomiast robot pozwala na dokładniejszą ocenę, bardziej szczegółowy obraz i dokładniejszą preparatykę tkanki. Nie zastąpi on jednak człowieka – zaznacza lekarz.

Prof. Stanisław Góźdź podkreśla, iż do wykonywania operacji z wykorzystaniem robota da Vinci szkolą się już otolaryngolodzy. Pierwszą operację przeprowadzą w czerwcu.

– Ten cel, który stoi przed Świętokrzyskim Centrum Onkologii, czyli iż nasz szpital ma być ośrodkiem chirurgii robotycznej Ziemi Świętokrzyskiej, nabiera realnych kształtów. W tej chwili już czwarta klinika dołączyła do technik robotycznych. Przed nami także klinika chirurgii głowy i szyi. Specjaliści tam pracujący już przygotowują się do tego, by przez usta usunąć nowotwory gardła, czy krtani, nie okaleczając pacjenta – dodał profesor.

Robot da Vinci jest w Świętokrzyskim Centrum Onkologii od września 2023 roku. Kosztował 16 mln zł, a pieniądze na jego zakup przekazało Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas specjaliści z ŚCO wykonali z jego wykorzystaniem 130 operacji usunięcia raka prostaty, 20 operacji usunięcia nowotworów trzonu macicy i raka szyjki macicy oraz 20 zabiegów usunięcia raka płuca.


Idź do oryginalnego materiału