Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS nad Lublinem. Niecodzienne zjawisko w towarzystwie „kosmicznego pociągu” Starlink

2 godzin temu
Zdjęcie: Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS i kosmiczny pociąg satelitów Starlink nad Lublinem | fot. czytelnik Bogusław


Po niedawnej możliwości obserwacji zorzy polarnej nad Lublinem, na naszym niebie pojawiło się kolejne spektakularne zjawisko – kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), widoczna gołym okiem! W pewnym momencie to niecodzienne zjawisko uzupełnił przelot „kosmicznego pociągu” satelitów Starlink, tworząc niezapomniany widok.

Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) to niezwykłe ciało niebieskie, które przyciągnęło uwagę obserwatorów na całym świecie, w tym także w Polsce. Odkryta na początku 2023 roku przez dwa niezależne zespoły – chiński teleskop Tsuchinshan w Nankinie oraz amerykański projekt ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) – kometa gwałtownie zyskała rozgłos dzięki swojemu niezwykłemu położeniu i jasności, która pozwoliła na obserwacje gołym okiem.

C/2023 A3 to kometa długookresowa, co oznacza, iż jej orbita wokół Słońca trwa tysiące lat, a każdorazowy przelot przez Układ Słoneczny jest rzadkim i spektakularnym wydarzeniem. Jej nietypowy kształt oraz skład – mieszanka lodu, pyłu i gazów – sprawiają, iż po zbliżeniu się do Słońca kometa zaczyna uwalniać pyły i cząsteczki gazów, tworząc warkocz skierowany w stronę przeciwną do Słońca.

Kometa C/2023 A3 i Starlinki nad Lublinem – 16.10.2024

W środę (16 października) około godziny 19:00 nad Lublinem można było zaobserwować wyjątkowe zjawisko – przelot komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), widocznej gołym okiem. Jej jasność pozwoliła mieszkańcom i miłośnikom astronomii podziwiać nie tylko samo jądro komety, ale także charakterystyczny, rozciągnięty warkocz, który powstał w wyniku odparowywania lodu i pyłu pod wpływem promieniowania słonecznego. Ten ogon komety był skierowany przeciwnie do Słońca, tworząc piękny efekt świetlisty na nocnym niebie.

Około godziny 19:12 do komety dołączył „kosmiczny pociąg” satelitów Starlink, który przeleciał w pobliżu komety, tworząc wyjątkową kompozycję na niebie. Dzięki temu miłośnicy astronomii mieli niepowtarzalną okazję uchwycenia obu zjawisk na jednym zdjęciu – naturalnego piękna komety i nowoczesnej technologii w postaci lśniących punktów satelitów.

Z każdym dniem kometa będzie wędrować coraz wyżej na niebie, jednak jej jasność stopniowo się zmniejszy. Przez najbliższe dni możliwe będzie zaobserwowanie także antywarkocza – smukłego strumienia pyłów skierowanego w stronę Słońca, co doda spektakularności temu unikalnemu zjawisku.

Kometa na waszych zdjęciach

Na naszą skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy zdjęcia komety wykonane w środę po zmroku nad Lublinem. Widać na nich przelatujący jasny obiekt na niebie. Niektórym udało się również uchwycić na jednym zdjęciu kometę w towarzystwie pociągu satelitów Starlink.

Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. czytelnik Bogusław
Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. czytelnik Bogusław
Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. czytelnik Bogusław
Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. czytelnik Bogusław
Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. czytelnik Bogusław
Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. czytelnik Bogusław
Kometa C2023 A3 i kosmiczny pociąg satelitów Starlink nad Lublinem | fot. czytelnik Bogusław
Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. czytelniczka Milena
Kometa C2023 A3 i kosmiczny pociąg satelitów Starlink nad Lublinem | fot. czytelniczka Milena
Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. Krzysztof Filipski, Gwiezdny Przewodnik
Kometa C2023 A3 nad Lublinem | fot. Krzysztof Filipski, Gwiezdny Przewodnik
Idź do oryginalnego materiału