Komisja Duszpasterstwa KEP w Głębinowie m.in. o handlu w niedziele

3 miesięcy temu

– Zwyczajnie spotykamy się raz w roku – na przełomie stycznia i lutego. To posiedzenie jest nietypowe – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący komisji. – Pojawiły się różne kwestie do rozpatrzenia.

Jedną z nich jest zmiana zasad handlu w niedzielę. Kolejny temat to przygotowanie nowej instrukcji związanej z udzielaniem sakramentu chrztu i przygotowaniem do niego. Członkowie komisji rozmawiali też o przygotowaniu do jubileuszu 2000 lat Odkupienia w roku 2033 oraz o promowaniu programu duszpasterskiego w Polsce na rok 2024/2025 „Pielgrzymi nadziei”.

Komisja Duszpasterstwa KEP w Głębinowie. Pytania o handel w niedzielę

– Pod obrady Sejmu zostanie niedługo wniesiona ustawa dotycząca handlu w niedzielę – precyzował bp Czaja. – Z projektu wynika, iż jego autorzy będą dążyć do rozszerzenia możliwości takiego handlu do dwóch niedziel każdego miesiąca.

– W naszym spotkaniu wybrzmiał ton pewnego zdziwienia, by nie powiedzieć niezrozumienia, dlaczego idziemy w tym kierunku – przyznał biskup opolski. – Ustawa z 2018 roku wcale nie oznaczała zakazu handlu, choć poważnie go ograniczała. Działo się tak w trosce o dobro fizyczne człowieka – odpoczynek i regenerację sił. Także o dobro duchowe i dobro rodziny. W polityce wiele słyszymy o potrzebie szanowania praw kobiet. A to one będą przede wszystkim zajmować się niedzielnym handlem. Słyszymy, iż należy zwalczać konsumpcjonizm by rozwijać postawy proekologiczne. Te komunikaty są z zapowiadanymi zmianami niespójne.

Komisja Duszpasterstwa KEP w Głębinowie przypomniała także, iż w tej sprawie nie sposób się powoływać na prawo unijne. Bo wiele państw EU bardzo ściśle strzeże odpoczynku niedzielnego. Wyrasta to z chrześcijańskiego porządku i w tych państwach jest powszechnie przyjmowane.

– My, chrześcijanie przypominamy, iż niedziela jest też dla Boga. Jest więcej czasu nie tylko na udział w mszy św. Ale i na wspólną modlitwę w domu – mówił przewodniczący komisji. – Zauważamy, iż zmieniło się w ostatnich latach – i to pozytywnie – przeżywanie niedzieli. Więcej osób korzysta z piękna natury i z dóbr kultury. Tych zdobyczy nie powinniśmy łatwo przekreślać. Także tego, co pokazują statystyki. Z danych, jakie znamy, wynika, iż 65 procent respondentów jest przeciw poszerzaniu handlu w niedzielę. Nie chcemy nikogo posądzać o złe intencje, ale pytamy o racje przemawiające za rozszerzeniem takiego handlu. Zadajemy pytanie, czy dobro człowieka może i powinno być wartościowane niżej niż prawa ekonomii lub rynku.

Będzie instrukcja o sakramencie chrztu

O pracach nad instrukcją związaną z udzielaniem chrztu mówił mediom bp Waldemar Musioł, pomocniczy biskup opolski oraz sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP. Przypomniał on, iż w Polsce wciąż obowiązuje instrukcja z 1975 roku, czyli powstała w innych realiach społecznych.

– Kościół mierzy się z różnymi problemami i nie może ich przemilczać – przyznał bp Musioł. – Dyskutujemy o trzech kwestiach. Pierwszą jest decyzja o udzieleniu chrztu dziecku, gdy o ten sakrament proszą rodzice żyjący w związku sakramentalnym, niesakramentalnym, z kanonicznymi przeszkodami lub bez nich, samotnie wychowujący dzieci itd. Zastanawiamy się, jak ewangelizacyjnie i formacyjnie wykorzystać ten moment, gdy duszpasterz w kancelarii rozpozna sytuację rodziców .

– Drugą kwestią jest przygotowanie do sakramentu chrztu – informuje bp Musioł. – Chodzi zarówno o przygotowanie dalsze – w perspektywie roku liturgicznego – i bliższe. Ma ono miejsce w czasie bezpośrednio poprzedzającym udzielenie chrztu – pierwszego i najważniejszego sakramentu. Chcemy by było ono jedną z form katechezy dorosłych w parafii.

Trzecim tematem dyskusji, jaki podejmowała Komisja Duszpasterstwa KEP w Głębinowie, była sprawa rodziców chrzestnych.

– Zastanawialiśmy się nad, to złe słowo, weryfikacją rodziców chrzestnych – relacjonuje sekretarz komisji. – W tym procesie chcemy uwzględnić myśl papieża Franciszka o indywidualnym rozeznawaniu. Być może u końca tej refleksji pojawi się zapis, iż ta decyzja powinna pozostać bardzo indywidualna. Ktoś, żyjąc w związku niesakramentalnym, może spotka się z odmową. A ktoś inny – formalnie związany tą samą przeszkodą – będzie mógł rodzicem chrzestnym zostać. Zależy nam bardzo na nawiązywaniu relacji w duchu dialogu między duszpasterzem a kimś, kto o chrzest dla dziecka lub o bycie rodzicem chrzestnym prosi.

Prace nad instrukcją dotyczącą sakramentu chrztu będą kontynuowane w komisjach liturgicznej i prawnej. Ostatecznie zatwierdzi ją Konferencja Episkopatu Polski. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału