’To Pan Jezus ma być największym prezentem dla dziecka’ – Wspólnota Baranków coraz chętniej wybierana przez rodziców dzieci komunijnych.
Tutaj kładzie się duży nacisk na rodzinne przygotowanie dziecka do przyjęcia sakramentu, aktywnie uczestniczą w tym także jego rodzice i rodzeństwo. Komunia św. jest bez prezentów, fotografa i wystawnych przyjęć.
Nie ma znaczenia też wiek dziecka, które po raz pierwszy przyjmuje Pana Jezusa, może mieć mniej niż 10 lat.
Rafał Kędzior, tata 7-letniej Dobrawy, która 10 maja przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej we ‘Wspólnocie Baranków’ w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie podkreśla, iż ta rola towarzyszenia dziecku w tej drodze do przyjęcia jest bardzo ważna.
– Uczestnictwo w życiu chrześcijańskim czy katolickim, bycie chrześcijaninem, to nie jest tylko sam moment przystąpienia do Komunii św. To jest całe życie. I to, czy to dziecko będzie praktykowało od siedmiu lat, czy od 9 czy 10, jak jest w trzeciej klasie, to i tak to później wszystko zależy od tego, jak jest w rodzinie, czy w rodzinie jest taki sposób życia, postępowania czy uczenia, mówienia o Panu Bogu, więc to nas przekonało, iż chcąc przekazać dziecku te wartości i wiarę, to musimy sami to przekazać temu dziecku, nie tylko na katechezie.
Jak dodaje Rafał Kędzior, nie odpowiadała im ta otoczka, która tworzy się wokół tradycyjnych Komunii św. Bo jak dodaje, tu nie chodzi o bal, tylko sakrament.
– Żeby to nie było z wielkim przepychem, bo widzimy, do czego urasta dziś Pierwsza Komunia Święta, do balów wręcz. My nie obdarowujemy tego dziecka prezentami tak, jak jest to w takim tradycyjnym przystępowaniu w Komunii św. jeżeli ktoś ma życzenie, to mówimy, iż jak najbardziej, ale z innej okazji. Tutaj największym prezentem jest, kiedy ktoś ofiaruje w intencji mojej córki, swoją Komunię św., bo to Pan Jezus ma tu być największym prezentem.
Każda grupa ‘Wspólnoty Baranków’ ma opiekuna duchownego. Jednym z nich w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie jest ks. Marcin Gryzło. Kapłan zwraca uwagę, iż rodzice nie są widzami, a uczestnikami w przygotowaniu do Komunii św.
– W tej wspólnocie dzieci wraz z rodzicami rysują, czytają Pismo św., poznają poszczególne okresy roku liturgicznego, z użyciem tzw. koła liturgicznego. Trzeba tu jasno podkreślić, iż rodzice nie są widzami, ale są uczestnikami. To pozwala zarówno jednej, jak i drugiej stronie otworzyć się na przestrzeń wiary, mówić o tej wierze i mówić otwarcie na tematy związane z wiarą.
W przygotowaniach do Sakramentu towarzyszy także świecka rodzina. Spotkania realizowane są raz w miesiącu.
Jak mówi Rafał Piekara, który wraz z żoną towarzyszy rodzinom we ‘Wspólnocie Baranków’, wiele osób zatraciło sens tego sakramentu.
– Parę lat temu, kiedy widzieliśmy orszak komunijny odjeżdżający od Kościoła i dziecko siedzące samo w wielkiej limuzynie, takie biedne dziecko, pomyśleliśmy wtedy, iż coś poszło nie tak z przygotowaniem do I Komunii św. Z przeżywaniem tego sakramentu przez dzieci. Już wtedy wiedzieliśmy, iż jeżeli będzie taka możliwość, to będziemy szukać czegoś innego dla naszych dzieci i fajnie, iż ‘baranki’ się znalazły tutaj w Tarnowie, bo mogliśmy się tutaj przygotować.
Agnieszka Piekara podkreśla, iż tutaj na pierwszym miejscu jest Pan Jezus i Sakrament. Zwraca też uwagę na symbolikę, która pojawia się w czasie przygotowań Sakramentu.
– Dzieci przyprowadzamy do Spowiedzi św. Do księdza, który siedzi przy tabernakulum, przy samym Panu Jezusie, oddajemy dzieci księdzu do spowiedzi, on po spowiedzi je nam oddaje, zakładamy dziecku białą albę na znak czystości, dokładnie tę samą, w której na drugi dzień dziecko przyjmie Pana Jezusa Komunię św. Jest skromny biały strój, nie ma wielkiej otoczki, pompy, czyli fotografów, nie ma prezentów, nie ma imprezy, jest bardzo rodzinnie, nastawieni na przeżycie Sakramentu tak, jak on ma wyglądać.
Na całą formację ‘Baranków’ składają się comiesięczne spotkania. Rodziny wyjeżdżają także do Domu Rekolekcyjnego na dwudniowe rekolekcje przygotowujące.
W par. św. Maksymiliana w Tarnowie są dwie 'Wspólnoty Baranków’. W pierwszej Komunia św. odbędzie 10 maja i będzie w niej uczestniczyć 10 dzieci wraz z rodzinami. Druga Komunia św. będzie 17 maja. Wtedy sakrament przyjmie 13 dzieci.