W dniu 18 stycznia br., w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie, odbyła się konferencja pod hasłem „ChrońMY Dzieci”, skupiająca się na nowych przepisach mających na celu zapewnienie skutecznej ochrony małoletnich. Wszystko to jest pokłosiem tragicznej historii Kamilka z Częstochowy z 2023. Wydarzenie objęła swym honorowym patronatem Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
Burmistrz Radlina Barbara Magiera, otwierając konferencję, zaznaczyła, iż miasto zawsze wspierało dzieci, co potwierdza fakt, iż jako jedno z pierwszych w Polsce wpisało ochronę dzieci do miejskich dokumentów związanych z przeciwdziałaniem przemocy.
Część wykładową rozpoczęło wystąpienie adwokatki i mediatorki Kingi Martuszewskiej, która skupiła się na prawnych aspektach ochrony dzieci. Dzieliła się praktyczną wiedzą oraz opisywała autentyczne przypadki, w których dzieci były ofiarami przemocy rodzinnej. Jej prezentacja ukazała istotę zmian w prawie, ścisłego przestrzegania nowych przepisów, orz konieczność skutecznego reagowania na przypadki naruszania praw najmłodszych.
Patryk Błasik z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim przybliżał uczestnikom tematykę cyberprzemocy, zwracając uwagę na nowe zagrożenia, jakie niosą ze sobą technologie. Jego prezentacja skłaniała do refleksji nad potrzebą skutecznej ochrony dzieci również w przestrzeni wirtualnej.
Aleksandra Kruszyńska z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, przybliżała tematykę kryzysu dziecka pokrzywdzonego, ukazując istotę zrozumienia i wsparcia dla tych najbardziej potrzebujących. Dzięki tej prezentacji uczestnicy konferencji zyskali głębsze spojrzenie na kwestie związane z psychologicznym aspektem ochrony dzieci.
Dawid Brachmański z Ośrodka Pomocy Społecznej w Radlinie, przybliżył natomiast uczestnikom nowe standardy ochrony małoletnich, rzucając światło na konkretne działania, które można podjąć, aby skutecznie chronić najmłodszych przed wszelkimi formami przemocy.
Konferencja „ChrońMY Dzieci” w Radlinie okazała się nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także ważnym krokiem w kierunku budowy świadomego społeczeństwa, które skutecznie broni prawa i dobro najmłodszych obywateli. Mamy nadzieję, iż wiedza przekazana podczas konferencji przełoży się na coraz lepsze standardy faktycznej ochrony dzieci i młodzieży.