Konferencja dla KGW | Rola w ochronie dziedzictwa kulturowego regionu - relacja

szok.info.pl 2 miesięcy temu

W minioną środę, 19 czerwca w szamotulskim kinie Halszka z inicjatywy Szamotulskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie dla Kół Gospodyń Wiejskich powiatu szamotulskiego. Konferencję „Rola Kół Gospodyń Wiejskich w ochronie dziedzictwa kulturowego regionu szamotulskiego” współtworzył Maciej Sierpiński, kierownik Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”, w ścisłej współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze szczególnym udziałem przedstawicieli Biura Powiatowego.

Wydarzeniu piękną oprawę nadał Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” oraz prezentacja przygotowana przez Macieja Sierpińskiego, poświęcona „Weselu Szamotulskiemu”, widowisku, które powstało w latach 30-tych ubiegłego wieku, do dziś odtwarzanemu na scenie przez zespół, i co bardzo ważne, wpisanemu na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Celem spotkania było zapoznanie z dziedzictwem ludowej kultury naszego regionu i ustalenie zakresu wsparcia dla KGW, które mogą być przykładem kultywowania tradycji i wykorzystywania jej na potrzeby promocji każdej miejscowości. Ożywiona dyskusja podczas panelu wykroczyła poza obszary tematyczne, pozwalając wybrzmieć bardzo ważnym problemom związanym z funkcjonowaniem lokalnych KGW.

Organizacją z ramienia Szamotulskiego Ośrodka Kultury i moderowaniem dyskusji zajęła się Milena Kolat-Rzepecka, założycielka i opiekunka Koła Hafciarskiego „HaftujeMY po szamotulsku”. Prelegentami podczas konferencji były osoby, przedstawiające różne punkty widzenia na problematykę: Monika Romanowska-Pietrzak - kustoszka szamotulskiego Muzeum Zamek-Górków, Marian Juś - naczelnik i pełnomocnik KGW z ramienia szamotulskiego Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Maciej Sierpiński - kierownik i choreograf Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”.

Mamy nadzieję, iż nasza konferencja stanie się przełomowym momentem dla poszerzania kompetencji Kół Gospodyń Wiejskich z jednej strony, ale też dla promowania lokalnego dziedzictwa kulturowego z drugiej. Spora frekwencja i żywa dyskusja podczas spotkania, zarówno w części oficjalnej jak i w kuluarach utwierdza nas w przekonaniu, iż było one bardzo potrzebne. Ujawnienie pewnej bardzo ważnej daty przez prelegentkę – Monikę Romanowską-Pietrzak, może stać się inspiracją dla podniosłych uroczystości z udziałem KGW w przyszłym roku.

Idź do oryginalnego materiału