Konferencja Młodych Lekarzy

wil.org.pl 1 miesiąc temu

Komisja ds. Młodych Lekarzy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej zorganizowała dwudniową konferencję, podczas której prelegenci odpowiadali na wszystkie pytania, jakie zadają Młodzi Lekarze na początku swojej zawodowej kariery.

Pierwszy dzień stanowił serię wykładów, natomiast drugiego dnia członkowie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wzięli udział w warsztatach.

Część wykładową rozpoczęła prelekcja „Mobbing, molestowanie – czym się różni, co możemy zrobić?”, którą wygłosiła lek. Julia Pankiewicz – rezydentka psychiatrii, koordynatorka ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją, członkini Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. –Mober stosuje takie techniki, bo były one sosowane także wobec niego, dlatego uważa je za słuszne i działające. Może też być tak, iż kadry jest mało i trzeba przyprzeć lekarza do ściany, zmusić go, by wziął dyżur by była obstawa i tego przypierającego do ściany lekarza- ktoś także, kto jest nad nim przypiera do ściany. To nie jest usprawiedliwienie, ale może być jakimś sposobem wytłumaczenia takiego zachowania- podkreślała podczas wstąpienia lek. Julia Pankiewicz, dodając także, iż najważniejsze jest to, by nie bać się reagować i wiedzieć, iż takie zachowania choć można próbować sobie wytłumaczyć, to nie są akceptowalne.

Kolejną częścią konferencji były prezentacje multimedialne DOs & DON’Ts – o zasadach dobrych prezentacji- rad udzieliła młodym lekarzom lek. Ida Malesza – rezydentka patomorfologii, asystentka w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych. Następnie dr n. med. i n. o zdr. Piotr Przymuszała – asystent w Katedrze Edukacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opowiedział lekarzom: jak się uczyć i jak uczyć innych?

Następną część konferencji stanowił blok wykładowy przygotowany przez specjalistów Towarzystwa Ubezpieczeń Inter Polska. Prowadzący: mgr Paweł Grochowski, dyrektor Biura Obsługi Spraw Sądowych Towarzystwa Ubezpieczeń Inter Polska oraz mgr Michał Rogoziński, doradca podatkowy opowiedzieli o finansach – formie prowadzenia działalności gospodarczej i wyborze zasad opodatkowania oraz odpowiedzialności w kontekście spraw sądowych lekarzy, wyroków i okoliczności procesowych.

Ostatni blok wykładów rozpoczęła prelekcja: “Młody lekarz menadżer – organizacja oddziału w XXI wieku, zarządzanie zespołem lekarzy, jak urządzić swoją praktykę, przejście od młodego lekarza do młodego lekarza-specjalisty” wygłoszona przez lek. Marcina Karolewskiego – wiceprezesa ORL WIL, prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarzy Menedżerów, specjalisty chorób wewnętrznych, hipertensjologii i geriatrii. -Nie da się przenieść zasad menadżerskich jeden do jednego do ochrony zdrowia- a to dlatego, iż w naszym zawodzie występuje jeden, bardzo istotny i wyróżniający tę dziedzinę element- zdrowie i życie pacjentów. To jest najważniejsze, żeby zdać sobie sprawę z tego, iż w pewnym momencie na oddziale jesteś szefem nie tylko danej grupy lekarzy, z którymi spędzasz najwięcej czasu w dyżurce, ale także dla pielęgniarek, które są znieważane przez pacjentów i bardzo często źle traktowane i tutaj trzeba powiedzieć sobie jasno- jestem szefem oddziału, który muszę wspierać, integrować ludzi, nie faworyzować i rozumieć ich. Każdy problem to szansa na pójście w inną stronę, możliwość rozwoju – tak to trzeba rozumieć- podkreślał podczas wykładu lek. Marcin Karolewski.

Pierwszy dzień konferencji zakończył wykład „Okręgowe Izby Lekarskie – akcja, o działalności izbowej, motywacji działaczy i niepowodzeniach projektów KML” Moderatorem tej prelekcji był dr n. med. i n. o zdr. Karol Lubarski – przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy, zastępca Sekretarza ORL WIL, specjalista pediatrii, w trakcie specjalizacji z neurologii dziecięcej.

Drugi dzień konferencji stanowiła część warsztatowa dotycząca kwestii menadżerskich i zarządzania grupą.

Idź do oryginalnego materiału