Jakiś czas temu w Zespole Opieki Zdrowotnej w Końskich, odbyła się konferencja naukowo-edukacyjna zatytułowana „Godne umieranie. Medycyna a granice leczenia, problematyka w terapii końca życia”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska medycznego, władz samorządowych oraz instytucji związanych z ochroną zdrowia.
Spotkanie otworzyła Anna Gil, dyrektor szpitala św. Łukasza w Końskich, witając gości oraz podkreślając wagę podejmowanego tematu w kontekście praktyki medycznej i etyki.
Wśród prelegentów znalazły się osoby posiadające doświadczenie w obszarach intensywnej terapii i anestezjologii. Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. Wojciech Szczeklik z Ośrodka Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie. Jego wykład poświęcony był zjawisku terapii daremnej w medycynie.
Drugim prelegentem był dr n. med. Wojciech Gola, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, a także przedstawiciel ZOZ Końskie. Skupił się na podejmowaniu decyzji w sytuacjach granicznych w ramach intensywnej terapii oraz na problemie kwalifikowania pacjentów do leczenia w oddziałach intensywnej opieki.
W wydarzeniu wzięła udział również prof. Beata Wojciechowska, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Tematy poruszane podczas konferencji dotyczyły jednej z bardziej złożonych i delikatnych sfer medycyny, czyli momentów, w których decyzje terapeutyczne balansują między możliwościami medycznymi a etyczną oceną sensu dalszego leczenia. Spotkanie stanowiło okazję do wymiany wiedzy i refleksji nad podejściem do pacjenta w końcowym etapie życia.
W konferencji uczestniczył również wicestarosta powiatu koneckiego Jarosław Staciwa.
Zdjęcia (powiat konecki):





