Koniec z dofinansowaniem do pieców gazowych. Pieniądze dostępne tylko w połączeniu z OZE

3 godzin temu

Od 2025 r. dotacje do zakupu kotłów niskotemperaturowych oraz kotłów kondensacyjnych na gaz będą możliwe jedynie w zestawie zawierającym odnawialne źródła energii – wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu rozporządzenia resortu klimatu. MKiŚ powołuje się na unijne dyrektywy dotyczące charakterystyki energetycznej budynków.

W uzasadnieniu jak i ocenie skutków projektu wskazano, iż w maju br. w życie weszła dyrektywa PE i Rady ws. charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z jednym z artykułów tej dyrektywy, państwa UE od 1 stycznia 2025 r. „nie mogą udzielać żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi”.

„W ramach programów dofinansowań możliwe aktualnie jest dofinansowanie przedsięwzięć polegających na wymianie istniejącego źródła ciepła na indywidualne źródła ciepła zasilane paliwami kopalnymi, tj. gazem ziemnym lub olejem opałowym. Od 1 stycznia 2025 r. powyższe działanie będzie niezgodne z prawem unijnym” – podkreślono w OSR projektu.

W uzasadnieniu wskazano, iż wymiana istniejącego źródła ciepła na indywidualne źródło, jakim jest kocioł niskotemperaturowy na paliwo gazowe lub paliwo ciekłe, a także kocioł kondensacyjny opalany gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim, nie będzie mogła być kwalifikowana w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań.

MKiŚ zaznacza, iż przez cały czas będzie istniała możliwość dofinansowania ww. źródeł ciepła, ale wyłącznie w zestawach zawierających odnawialne źródła energii”. W tym miejscu wskazuje „ogrzewacze pomieszczeń lub ogrzewacza wielofunkcyjne, regulatory temperatury i tzw. urządzenia słoneczne”.

PAP / oprac. PR

Budynki mają być zeroemisyjne. Europosłowie za drenującym nasze portfele elementem „zielonego ładu”

Idź do oryginalnego materiału