W dzisiejszym świecie zdominowanym przez pieniądz i konsumpcjonizm, wiele mówi się o kryzysie wartości i tożsamości. Młodzi ludzie często identyfikują się z influencerami i celebrytami, mieszkającymi w różnych zakątkach świata. Przyjmują wzorce i wartości przez nich propagowane oraz naśladują atrakcyjny styl życia, jaki dominuje w mediach społecznościowych.
Zafascynowani „cyber światem” młodzi ludzie nie zawsze czują więź, z tym co bliskie i lokalne.
Tymczasem jak twierdzą psychologowie istotną rolę w życiu człowieka odgrywa poczucie przynależności do rodziny, wspólnoty i miejsca z którego się pochodzi. Pozwalają one bowiem ludziom budować filary własnej tożsamości oraz wpływają korzystnie na ich system wartości i poczucie bezpieczeństwa.
W wychowaniu młodych pokoleń niezwykle przydatna okazuje się być edukacja regionalna, która uwrażliwia na piękno i wyjątkowość własnego regionu oraz uczy szacunku dla dorobku przeszłych pokoleń. W ramach zajęć z edukacji regionalnej dzieci poznają dzieje, symbole i zabytki rodzimej miejscowości oraz wybitne postacie z nią związane.
Poznanie kultury i tradycji własnego regionu warto rozpocząć już od najmłodszych lat w domu rodzinnym, a następnie kontynuować na kolejnych szczeblach edukacji. Wiek przedszkolny jest świetnym momentem na wzmożenie tych działań, gdyż w okresie tym kształtuje się osobowość dziecka. Ponadto przedszkolaki cechuje naturalna ciekawość świata i entuzjazm, który sprawia, iż nauka przychodzi im wyjątkowo łatwo.
W Przedszkolu Publicznym nr 5 w Brzegu prowadzimy wiele działań z zakresu edukacji regionalnej. W swojej codziennej pracy organizujemy zajęcia dydaktyczne o tematyce patriotycznej, kultywujemy zwyczaje i tradycje związane z naszym regionem, zdobywamy odznaki turystyki pieszej i poznajemy zabytki naszego miasta.
Ukoronowaniem powyższych działań jest organizowany cyklicznie przez naszą placówkę konkurs pt. „Brzeg -moje miasto”. W imprezie biorą udział reprezentanci wszystkich brzeskich przedszkoli. Są to dzieci sześcioletnie, które pod czujnym okiem wychowawców pogłębiają swoją wiedzę na temat swojego rodzimego miasta.
Tegoroczna edycja konkursu „Brzeg-moje miasto” odbyła się 14.11. 2024 r. i wzięło w niej udział 22 uczestników. W tym roku, oprócz swoich reprezentantów, każde przedszkole przygotowało na konkurs również pracę plastyczną przedstawiającą wybrany brzeski zabytek. Przyniesione prace zostały wyeksponowane w sali konkursowej , stając się jej wspaniała ozdobą.
W składzie jury zasiedli: pani Wilhelma Barańska- prezez PTTK oddział Ziemi Brzeskiej oraz pan Marek Pyzowski – przewodnik, historyk, pracownik Muzeum Piastów Śląskich .
Imprezę poprowadziły nauczycielki PP nr 5: pani Magdalena Wielkopolska oraz pani Katarzyna Chojnacka, które wraz ze swoimi wychowankami przygotowały także oprawę artystyczną konkursu. Wydarzenie uświetniły swoim występem dzieci z grup „Zajączki” oraz „Tygryski”.
W trakcie trwania konkursu przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące historii, położenia oraz zabytków miasta Brzegu . Wszyscy uczestnicy wykazali się sporą wiedzą w tym zakresie, co nie ułatwiło decyzji jury. Za każdą poprawną odpowiedź dzieci dostawały słodkie punkty, które następnie zostały podliczone.
Po burzliwej debacie jury przyznało wszystkim przedszkolakom zaszczytne pierwsze miejsce. Uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Zadanie było realizowane we współpracy z PTTK oddział Ziemi Brzeskiej, a finansowane ze środków Gminy Brzeg.
Mali Brzeżanie po raz kolejny udowodnili, iż znają swoje miasto jak nikt inny. Dziękujemy wszystkim przedszkolakom oraz nauczycielom za przybycie i świetne przygotowanie.
Monika Kużdżał