Kontrole mogą zapukać do drzwi. Za brak świadectwa zapłacicie choćby 5 tys. złotych grzywny!

kamienskie.info 2 godzin temu
Zdjęcie: WhatsApp Image 2024-11-24 at 11.46.07


Jeśli tego nie wiecie, to właśnie zyskujecie tę świadomość. Za brak świadectwa energetycznego, możecie zapłacić choćby 5 tys. złotych grzywny. Powinien mieć je każdy właściciel obiektu wybudowanego po 2009 roku oraz właściciele starszych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży lub pod wynajem.

Świadectwo energetyczne wykazuje zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości na przestrzeni roku. Informacje w nim zawarte pomagają oszacować wydatki na energię potrzebną do zasilenia odpowiednich systemów. Chodzi o oświetlenie, ogrzewanie czy klimatyzację. Remont, który wpływa na profil energetyczny budynku, skutkuje koniecznością wydania nowego świadectwa energetycznego.

Koszt świadectwa energetycznego dla nowych domów zwykle nie przekracza 800 złotych. Koszty są wyższe w przypadku starszych nieruchomości, gdyż trzeba to naprawdę dobrze zinwentaryzowaćtłumaczy Arkadiusz Kuryś, lokalny przedsiębiorca zajmujący się zawodowo m.in. wystawianiem świadectw energetycznych.

Jeśli nie posiadacie tego typu dokumentu, możecie skorzystać z usług firmy AKJ Kuryś – Certyfikacja i Audyt Energetyczny Budynków. Jak dodaje jej właściciel, sporządzenie dokumentu to proces. Jak to się odbywa?

– W każdym przypadku i przeprowadzamy dokładny wywiad z właścicielem, z czego jest zbudowany budynek, czy były przeprowadzone jakieś modernizacje dla budynków istniejących, a w nowych czy występują jakieś odstępstwa od projektu – wskazuje Kuryś.

Wystawione świadectwo jest ważne 10 lat. Dokumenty muszą być także przechowywane przez audytora, gdyż w każdej chwili może on mieć stosowną kontrolę z ministerstwa.

– Dlatego radzę unikać kupowania świadectw i wykonywania audytów przez Internet. Źle wystawione świadectwo może być bowiem podstawą do podważenia aktu notarialnego – podkreśla właściciel firmy AKJ Kuryś – Certyfikacja i Audyt Energetyczny Budynków.

Wybierajcie jedynie doświadczonych audytorów. Osoby, które pojawią się nie miejscu i nie będą robić niczego zdalnie! Operat energetyczny przeprowadzić mogą wyłącznie osoby, które posiadają kwalifikacje budowlane w myśl art. 14 ust. 1 Prawa budowlanego oraz firmy wyspecjalizowane w audytach. Brak świadectwa energetycznego grozi nałożeniem grzywny choćby do 5 tys. zł.

Prawo wskazuje, iż świadectwo energetyczne powinni mieć: właściciele budynków wybudowanych po 2009 roku, właściciele budynków postawionych przed 2009 rokiem, które są przeznaczone do sprzedaży oraz pod wynajem. Świadectwa energetycznego nie muszą więc posiadać właściciele budynków, którzy wykorzystują je na użytek prywatny. Jednak gdy zdecydują się na sprzedaż nieruchomości lub wystawienie jej na najem, konieczne jest wyrobienie dokumentu, jeżeli go jeszcze nie mają.

Idź do oryginalnego materiału