Korowód wraca na imieniny ul. Święty Marcin. Za darmo zagra Majka Jeżowska

1 rok temu

11 listopada ulica Święty Marcin w Poznaniu wybrzmi śpiewem i muzyką. Po czteroletniej przerwie wracają tradycyjne obchody imienin ulicy Święty Marcin. W tym roku mieszkańcy i odwiedzający miasto mogą spodziewać się korowodu z udziałem 300 artystów, tradycyjnego kiermaszu rogala, oraz atrakcji dla całych rodzin. Wieczorem na scenie głównej wystąpi Majka Jeżowska.

11 listopada Poznań odzyska swoją tradycyjną formę świętowania na ulicy Święty Marcin. Wcześniejsze obchody uniemożliwiła pandemia i remonty. W tym roku wreszcie powróci tradycja świętowania imienin ulicy w Święto Niepodległości, wraz z lokalnym nawiązaniem do Świętego Marcina.

– Rok temu to były trudne czasy, a wiele przedsiębiorców zastanawiało się, co przyniesie przyszłość. Jednak w tym roku, wszystko wydaje się jasne i klarowne. Tym bardziej się cieszę z tego, jak mocno się zaangażowaliśmy w organizację tegorocznych wydarzeń – powiedział Wojciech Szalbierz, przedstawiciel Koalicji Św. Marcin.

30 lat obchodów

Obchody imienin ulicy Święty Marcin to wyjątkowe i ważne wydarzenie dla mieszkańców Poznania. Rozpoczęło się trzydzieści lat temu i stanowi fenomen w skali całego kraju. Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek podkreśliła, iż Poznań był pierwszym miastem w Polsce, które połączyło celebrację 11 listopada ze świętem lokalnym. Tegoroczne obchody mają szczególny charakter ze względu na zakończenie remontu ulicy Święty Marcin.

Imieniny ulicy Święty Marcin – konferencja zapowiadająca wydarzenia

Opublikowany przez wpoznaniu.pl Czwartek, 26 października 2023

Korowód

Po czteroletniej przerwie do Poznania wraca tradycyjny korowód. Znowu przejdzie swoją stałą trasą, z ulicy Piekary na plac Mickiewicza. W paradzie ma wziąć udział 300 artystów, w tym postać Świętego Marcina ubranego w rzymskiego legionistę. Nie zabraknie również artystów cyrkowych z Teatru z Głową w Chmurach i innych widowiskowych wykonawców.

– Już od godziny 11 zapraszamy wszystkich na Święty Marcin. Będą warsztaty dla najmłodszych. O godzinie 13 rozpocznie się korowód, który zakończy się około godziny 14 lub 14.30 wręczeniem kluczy na placu Adama Mickiewicza. Towarzyszyć temu będzie koncert orkiestry – powiedziała Aleksandra Kołodziej, producentka wydarzenia.

Tradycyjny kiermasz rogala i koncerty

Tradycyjne świętowanie nie może obyć się bez kiermaszu rogala, który będzie otwarty w godzinach od 11 do 21.30 na odcinku od al. Niepodległości do ul. Gwarnej.

– Po zakończeniu korowodu serdecznie zapraszamy do powrotu na ulicę Święty Marcin, gdzie czekać będą na wszystkich: teatr uliczny, występy DJ-skie, pokazy tańca breakdance, zespół muzyczny „Siły Specjalne”, a także kolejne warsztaty oraz wiele innych niespodzianek. Wszystkie te atrakcje odbędą się w przestrzeni otwartej ulicy Święty Marcin, między Ratajczaka a Gwarną oraz na odcinku Kościuszki. Wydarzenia potrwają do późnego wieczora – dodała Kołodziej.

Wieczorem na dużej scenie na placu Adama Mickiewicza odbędą się koncerty finałowe. Na scenie zaprezentują się m.in. czeski zespół Uzjsme doma oraz znana artystka Majka Jeżowska.

fot. Łukasz Gdak

Pokazy uliczne

W programie znajdują się liczne atrakcje dla całych rodzin. Można wziąć udział w warsztatach plastycznych i artystycznych oraz zobaczyć różnorodne pokazy, w tym akrobatykę Teatru z Głową w Chmurach i pokazy tańca breakdance. Nie zabraknie też elementów kultury i folkloru wielkopolskiego.

– jeżeli chodzi o naszą akcję w okolicach Świętego Marcina, będziemy działać na dwóch płaszczyznach. Jedna z nich to namiot dla dzieci, który przygotowaliśmy dla mieszkańców Poznania i uczestników imprezy. W ramach tej akcji stworzyliśmy 10 wyzwań, które pozwolą lepiej poznać historię, kulturę i społeczność związaną ze Świętym Marcinem. Do tego przygotowaliśmy także aplikację z kodem QR, które można znaleźć na ulotkach dostępnych na miejscu – dodał Wojciech Szalbierz.

Wspólne dekorowanie ulicy

Wszyscy mieszkańcy Poznania zachęcani są do wspólnego przygotowania dekoracji świętomarcińskich, które ozdobią główną ulicę miasta. To szansa na aktywny udział w tworzeniu świątecznej atmosfery. Na miejscu będą też organizacje pozarządowe.

– Jest to związane z postacią samego Świętego Marcina, który słynął z hojności i dzielenia się, jak wiemy, swoim płaszczem. Dlatego właśnie podczas imienin pragniemy podkreślić ideę dzielenia się z innymi. Od godziny 11 do 18 będziecie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami NGO-sów, porozmawiać z nimi o ich działalności i być może wesprzeć ich inicjatywy. Ponadto, będą dostępne różne warsztaty, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można będzie również wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, takich jak przejażdżki rikszą – dodała Maria Fenrych, koordynatorka strefy NGO.

fot. Łukasz Gdak

Program:

Kiermasz rogala
g. 11-21.30, Al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin (odcinek od al. Niepodległości do ul. Gwarnej).

Animacje
g. 11-13, „Lalki Motanki i origami świętomarcińskie” – warsztaty, Fundacja Art Cluster, ul. Św. Marcin 57.

g. 11-13 i g. 15-18, warsztaty plastyczne, Fundacja Aitwar, ul. Św. Marcin 57.

g. 12-18, Pan Kataryniarz, przestrzeń ul. Św. Marcin.

g. 15-18, Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze), przestrzeń ul. Św. Marcin.

g. 15-18, Pokazy Tańca Breakdance, skrzyżowanie ulic św. Marcin i F. Ratajczaka.

g. 15-21, Sety Dj-skie.

Pod alfami:

g. 15-18, Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem
g. 18-21, Dj Radar
g. 15.30, 16.30 i 17.30, Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny Siły Specjalne, okolice ul. Garncarskiej

Strefa NGO-sów
g. 11-13 i g. 15-18, strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu – warsztaty, spotkania i okazje do rozmów z tymi, którzy działają na co dzień.

Korowód
Uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz Orkiestry na Rowerze, g. 13, Start: ul. Piekary, koniec: plac a. Mickiewicza

Koncerty finałowe
g. 18, Uz Jsme Doma
g. 19.15, Majka Jeżowska
Scena główna na placu A. Mickiewicza

Koalicja Święty Marcin
Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału