Kościanie lubią bieganie – kościański półmaraton

17 godzin temu

Kościan to miasto w województwie wielkopolskim, położone w odległości 42km od Poznania. Ta założona w średniowieczu osada targowa, dzisiaj tętni życiem rozbieganych mieszkańców.

W Kościanie biega się już od wczesnych lat życia. Corocznie organizowane jest Święto Biegania, któremu patronuje Starosta Kościański. To impreza dla najmłodszych, która towarzyszy Międzynarodowemu Półmaratonowi im. dr Henryka Florkowskiego. Wydarzenie jest jednym z 14 biegów o Grand Prix Wielkopolski. Kościański Półmaraton rozpoczął 20 lat temu, bieg zorganizowany przez Prezesa LKS SANA Kościan, Romana Talikadze. W tym czasie ta masowa impreza nosiła nazwę biegu Dezyderego Chłapowskiego, znanego generała i działacza gospodarczego. Z każdym rokiem, w biegach organizowanych przez Romana Talikadze, brała udział coraz liczniejsza grupa mieszkańców powiatu kościańskiego. Okazało się, iż taki rodzaj aktywności na świeżym powietrzu, odpowiada im najbardziej i to bez względu na wiek. Duże zainteresowanie tą formą sportu, sprawiło, iż Talikadze wpadł na pomysł zorganizowania większego wydarzenia biegowego, jakim jest półmaraton. Odbywa się on na dystansie 21,1 km. W przygotowaniu tej corocznej imprezy, Prezesa klubu sportowego wspierają władze samorządowe powiatu kościańskiego. W działania te są również zaangażowane inne kluby sportowe i stowarzyszenia kultury fizycznej z tego terenu. Wydarzenie jest zawsze efektywnie wspierane przez media i hojnych sponsorów.

Kościański półmaraton – rewelacyjna inicjatywa warta naśladowania

Półmaraton nie bez przyczyny ma za patrona dr Henryka Florkowskiego. Człowiek ten, mimo ciężkich doświadczeń życiowych w czasie II wojny światowej, prężnie działał po jej zakończeniu na rzecz promocji zdrowia. Czynił to zarówno na co dzień, opiekując się z troską swoimi pacjentami, jak i w czasie wolnym od pracy, przemierzając piękne tereny ziemi kościańskiej. Był on także współzałożycielem Towarzystwa jej miłośników. To osoba bardzo zasłużona dla miasta, która swoją uwagę poświęcała nie tylko niesieniu pomocy chorym, ale również problemom ekologicznym na tym obszarze. Z inicjatywy tego cenionego lekarza powstały parki Przemęcki i im. gen D. Chłapowskiego. Florkowski pozostawił potomnym obszerny materiał pisarski swojego autorstwa, w którym zawarł wielki potencjał wiedzy o ziemi kościańskiej. Zmarł w 2003 roku, ale wciąż jest w pamięci mieszkańców miasta, którzy uczcili jego działania, nadając jego imię półmaratonowi kościańskiemu. Trasa biegu została tak przygotowana, by umożliwiała podziwianie uroków tego miejsca. Już osiemnaście razy, uczestnicy tego międzynarodowego półmaratonu przemierzali tę trasę. Ostatni bieg, który odbył się w październiku tego roku, wygrała węgierska drużyna z Debreczyna. Po zakończeniu półmaratonu można zawsze komfortowo odpocząć, napić się wody i sprawdzić wyniki innych rozgrywek sportowych w internecie, wykorzystując kod promocyjny Betclic.

W Kościanie mieszkańcy lubią biegać i poznawać w biegu innych pasjonatów tego sportu. Każdego roku mogą spotkać się z nimi, w czasie organizowanego w ich mieście, międzynarodowego półmaratonu.

Idź do oryginalnego materiału