’Kościół na wzór Chrystusa’. Zakończył się V Synod Diecezji Tarnowskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

1 rok temu
Zdjęcie: Synod


– Przyszłość Kościoła, a w nim tarnowskiej diecezji, wyrasta z tych, którzy są mocno zakorzenieni w Bogu i żyją pełnią swojej wiary – powiedział bp Andrzej Jeż na zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

W bazylice katedralnej w Tarnowie odbyła się ostatnia sesja plenarna synodu, podczas której biskup tarnowski podpisał statuty synodalne. W Niedzielę Wielkanocną 31 marca 2024 r. staną się one obowiązującym prawem diecezjalnym.

Jak mówił podczas sesji plenarnej bp Andrzej Jeż na zaproszeniu na uroczyste zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej, które zostało wystosowane do wszystkich członków synodu, została zamieszczona reprodukcja obrazu szwajcarskiego malarza Roberta Zünda: 'Droga do Emaus’. Obraz przedstawia uczniów wędrujących razem z Jezusem Zmartwychwstałym.

– Kiedy przed pięcioma laty przystępowaliśmy do przygotowania V Synodu, wkraczaliśmy na tę drogę, stawiając sobie – podobnie jak uczniowie zmierzający do Emaus – wiele pytań w kontekście aktualnych wyzwań, jakie stoją przed wspólnotą uczniów Chrystusa. Nasze serca nurtują pytania związane z wciąż zmieniającą się mentalnością ludzi, podejściem wiernych do praktyk religijnych, kwestii moralnych, przekazu wiary następnym pokoleniom. Żywimy obawy związane z nowymi uwarunkowaniami kulturowymi oraz z oddziaływaniem destrukcyjnych ideologii.

Biskup dziękował wszystkim, którzy włączyli się w synodalne prace. Jak dodał, żywi głęboką nadzieję, iż dzieło V Synodu rzeczywiście ożywiło uczestnictwo diecezjan we wspólnocie Kościoła.

– Ufam, iż u niektórych zmienił się kierunek myślenia z 'oni’ na 'my’, to znaczy, iż myśląc i mówiąc o Kościele, zaczęli myśleć zarazem o sobie; zaczęli widzieć swoją rolę i misję w Kościele; iż poczuli własną odpowiedzialność za Kościół i jego losy; iż zaczęło im jeszcze bardziej zależeć na wspólnocie Kościoła, i iż będą teraz chcieli aktywniej angażować się w jego życie.

Biskup tarnowski wskazywał, iż najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod, jest wciąż przed nami.

– Dlatego zapraszam Was, drodzy Diecezjanie, do wytrwałego kontynuowania naszej wspólnej pielgrzymki wiary w Kościele tarnowskim. Proszę Was o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu i aktywne wcielanie go w rzeczywistość eklezjalną naszej diecezji i poszczególnych parafii. Pamiętajmy, iż Jezus Chrystus towarzyszy nam ustawicznie w naszym pielgrzymowaniu, wyłaniającym się z tajemnicy życia Trójcy Przenajświętszej, do Niego ostatecznie prowadzącym. Przyszłość zaś Kościoła, a w nim naszej tarnowskiej diecezji, wyrasta z tych, którzy są mocno zakorzenieni w Bogu i żyją pełnią swojej wiary.

W uroczystościach uczestniczyli arcybiskupi, biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, świeccy z całej diecezji.

– Nasz Parafialny Zespół Synodalny był bardzo twórczy, ludzie dużo wnieśli do parafii, polubili się i chcą dalej działać w Kościele – mówi ks. Krzysztof Czech proboszcz parafii Piwniczna- Zdrój. Anna Tracz z parafii katedralnej w Tarnowie dodaje, iż synod pokazał, iż wszyscy tworzymy Kościół. – Synod pogłębił moją wiarę i pokazał, iż wszystkim nam zależy, alby Kościół był na wzór Chrystusa. Krzysztof Homoncik z parafii Kamionka Wielka podkreśla, iż synod otworzył Kościół na ludzi świeckich. Wskazuje także, iż ożywiło się zainteresowanie Kościołem. – Każdy miał okazję wypowiedzieć się i poczuć się współodpowiedzialnym za Kościół.

Po podpisaniu przez biskupa dokumentu końcowego każdy będzie mógł zapoznać się z jego zapisami w czytelni Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Dokumenty synodalne ukażą się drukiem w styczniu 2024 r. W niedługim czasie zostaną wydane także dokumenty wykonawcze w postaci regulaminów, instrukcji oraz statutów instytucji diecezjalnych. Wejście w życie statutów synodalnych jako prawa diecezjalnego określa dekret biskupa zamykający V Synod i promulgujący jego uchwały. Prawo to wejdzie w życie w Wielkanoc, czyli 31 marca przyszłego roku.

Mszy św. dziękczynnej za dzieło synodu przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W homilii metropolita krakowski, nawiązując do hasła synodu 'Kościół na wzór Chrystusa” mówił o wierności i trwaniu przy Jezusie.

– Nie można być widzem, gapiem, nie można tylko wołać 'Hosanna”. Trzeba zaprzeć się samego siebie i wziąć swój krzyż, tak jak Chrystus i zdążać za Nim. To jest pierwszy element prawdy o Chrystusie i Jego Kościele. Jezus jest drogą, a my mamy iść za Nim, niekiedy zmagając się z samym sobą, z własnymi słabościami, z tym wszystkim także co niedobre płynie z tego świata, by być wiernym.

Sekretarz synodu ks. Piotr Cebula podsumował prace i przypomniał, iż synod rozpoczął się w kwietniu 2018 roku. Miał on trwać trzy lata, ale przedłużył się z powodu pandemii.

– Zwieńczeniem poszczególnych etapów szerokich konsultacji diecezjalnych były zawsze sesje plenarne, których z inauguracją i zakończeniem synodu było dziewięć. Podczas sesji każdy mógł zabrać głos w dyskusji, przedstawić swoje propozycje lub uwagi oraz zagłosować za przyjęciem lub odrzuceniem przedstawianego przez daną komisję dokumentu. Do uczestnictwa w tych wydarzeniach byli zobowiązani, na mocy przepisów prawa kanonicznego oraz złożonej przysięgi, wszyscy członkowie synodu, których grono liczyło 430 osób na rozpoczęciu prac i 429 osób na ich zakończeniu.

W V Synod była zaangażowana cała diecezja tarnowska. W parafiach działały zespoły synodalne, podczas regularnych spotkań były dyskusje i konsultacje poświęcone rodzinie, parafii i ewangelizacji. Powołano kilkanaście komisji tematycznych. Ponadto w parafiach zorganizowano ponad 50 Niedziel Synodalnych, podczas których była głoszona homilia rozwijająca wyznaczony temat synodalny. W Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz przygotowywaliśmy audycje synodalne.

W niedzielę, 3 grudnia, w całej diecezji będzie miało miejsce dziękczynienie za dzieło synodu. We wszystkich kościołach i kaplicach, po każdej Mszy Świętej, będzie odbywać się adoracja Najświętszego Sakramentu, jako wyraz dziękczynienia za V Synod.

Idź do oryginalnego materiału