Krajowa Sieć Onkologiczna coraz bardziej staje się faktem

18 godzin temu
Fot. Sobà

Prezydent Andrzej Duda podpisał kolejną związana z nią ustawę. Celem tego rozwiązania jest uporządkowanie opieki nad pacjentem onkologicznym, wyrównanie dostępności, ale przede wszystkim sprawienie, iż nie będzie musiał błądzić i szukać, gdzie ma się udać na kolejną wizytę czy zabieg.

– Całą strukturę sieci tworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego tak zwane SOLO. W naszym województwie na poziomie SOLO I mamy 9 ośrodków, na poziomie SOLO III – jeden – jest nim Opolskie Centrum Onkologii, które będzie nadzorowało o środki SOLO I – mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

I tu dla osób, które zaczynają cały proces diagnostyki lub leczenia w Opolskim Centrum Onkologii praktycznie nic się nie zmienia. Dostają koordynatorkę i ona prowadzi ich przez badania, konsylia i leczenie. Zmiany na lepsze powinni odczuć pozostali pacjenci, bo teraz pozostałe ośrodki w rejonie muszą współpracować: między sobą i z OCO.

– Pacjenci zdiagnozowani w Solo I zanim podejmą leczenie dalej, będą stawali na konsylium organizowanym przez Opolskie Centrum Onkologii – mówi dyrektor placówki Marek Staszewski. Wtedy i oni także otrzymają koordynatorkę, która poprowadzi ich przez cały proces. To oznacza jeszcze jedną istotną zmianę:

– Taki pacjent nie będzie dla nas pacjentem nowym, nieznanym, czyli nie będzie trafiał na koniec kolejki – dopowiada dyrektor.

Dodajmy jeszcze, iż na Opolszczyźnie jest też 105 tzw. ośrodków kooperacyjnych, które mają kierować pacjenta w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej do placówek SOLO. Co do konsylium, odbywa się ono najczęściej w formie online. Pełne zestawienie ośrodków kooperacyjnych, SOLO I i SOLO III można znaleźć na stronie opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Barbara Pawlos, Marek Staszewski:

Autor: Sebastian Pec

Idź do oryginalnego materiału