Kraków gospodarzem finału World Rugby HSBC Sevens Challenger

ikc.pl 1 tydzień temu

Ilustrowany Kurier Codzienny IKC

Już w piątek, 11 kwietnia, Kraków stanie się centrum światowego rugby siedmioosobowego. W stolicy Małopolski rozpocznie się finałowy turniej World Rugby HSBC Sevens Challenger, w którym szesnaście najlepszych drużyn z całego świata powalczy o awans do prestiżowych zmagań w Los Angeles. Stawką tego etapu jest promocja do cyklu HSBC SVNS, gdzie mierzą się giganci tej dyscypliny, tacy jak Nowa Zelandia czy Australia.

Jedyna taka impreza w Europie

Kraków po raz kolejny udowadnia, iż jest ważnym punktem na mapie światowego rugby. Zeszłoroczna edycja Challenger Series, w której rywalizowały kobiece zespoły, została wysoko oceniona zarówno przez zawodników, jak i władze World Rugby. W efekcie, w tym roku miasto otrzymało zaszczyt organizacji finału całego cyklu, obejmującego zarówno rozgrywki kobiet, jak i mężczyzn. Jak podkreślał podczas konferencji prasowej w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej prezes Polskiego Związku Rugby (PZR), Jarosław Prasał: „Myślę, iż jest to godne odnotowania, iż nasze działania z zeszłego roku i z poprzednich lat zostały ocenione na tyle dobrze, iż jako jedyni na Starym Kontynencie dostaliśmy możliwość organizacji imprezy tej rangi”. To jedyne wydarzenie pod auspicjami World Rugby organizowane w Europie, co stanowi ogromne wyróżnienie dla Polski.

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa, Janusz Kozioł, również nie krył dumy z tego osiągnięcia. „Kraków jako miasto-organizator tej imprezy cały czas się rozwija i ma bardzo duże sportowe ambicje. Rok po roku osiągamy coraz wyższy poziom sportowy, który ma nas docelowo doprowadzić do udziału w HSBC SVNS. Już dziś możemy mówić o realnym postępie” – stwierdził Kozioł. Podkreślił przy tym, iż rozwój rugby w Polsce to nie tylko kwestia sportowa, ale i organizacyjna, będąca ważnym krokiem w kontekście potencjalnej kandydatury Polski do organizacji igrzysk olimpijskich. „Tytuł mistrzyń Europy i srebrny medal Igrzysk Europejskich naszych zawodniczek to dowód na wysoki poziom sportowy. Teraz musimy udowodnić równie wysoki poziom organizacyjny” – dodał.

Infrastruktura i przygotowania na najwyższym poziomie

Organizatorzy zadbali o każdy szczegół. Jak zauważył prezes PZR, Jarosław Prasał, drużyny korzystają z doskonałej infrastruktury treningowej. „Wielkie podziękowania dla wszystkich operatorów boisk w Krakowie, ponieważ każda z drużyn jest tu już od tygodnia i codziennie trenuje dwukrotnie na przygotowanych w tym celu boiskach” – powiedział. W efekcie Kraków przez cały tydzień żyje rugby, a mieszkańcy mogą na własne oczy przekonać się o skali tego wydarzenia.

Dyrektor turniejów rugby 7 w World Rugby, Douglas Langley, również chwalił organizację. „Fakt, iż w zeszłym roku rywalizowało tu dwanaście drużyn kobiecych, a w tym roku dołączyli mężczyźni i mamy szesnaście zespołów z szesnastu różnych krajów, pokazuje, iż zmierzamy w dobrym kierunku. Drużyny są bardzo zadowolone z pobytu i wsparcia, jakie otrzymują w Krakowie” – stwierdził Langley. Dodał, iż wyniki turnieju oraz poziom polskiej drużyny będą najważniejsze dla decyzji o kolejnych wydarzeniach w Polsce.

Rozwój polskiego rugby

Turniej w Krakowie to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także okazja do rozwoju całej dyscypliny w Polsce. W ramach wydarzenia odbędą się dwa międzynarodowe szkolenia – dla obsługi medycznej turniejów oraz komisarzy rozgrywek, w których weźmie udział 50 uczestników z dziesięciu państw Europy. Ważnym elementem jest również program Gallagher High Performance Academy, wspierany przez World Rugby. Jedną z uczestniczek jest Karolina Jaszczyszyn, była kapitan reprezentacji Polski, a w tej chwili trenerka kadry U16. „Moim marzeniem jest zbudowanie w Polsce strategii szkoleniowej, która wytyczy drogę zawodniczek od kadry U16 aż do seniorskiej” – podkreśliła.

Inwestycja w przyszłość i promocja rugby

Sponsor główny turnieju, HSBC Delivery Polska, również angażuje się w rozwój rugby w naszym kraju. „Jesteśmy dumni, iż możemy współorganizować turniej w Krakowie na skalę światową” – mówił prezes Grzegorz Góralczyk. Wraz z Juvenią Kraków firma wspiera akademię rugby dla najmłodszych, która ma zachęcić dzieci do uprawiania tej dyscypliny. W piątek na stadionie pojawi się ponad 2500 młodych widzów, co – jak mają nadzieję organizatorzy – zainspiruje wielu z nich do rozpoczęcia przygody z rugby.

Prezes Juvenii Kraków, Rafał Budka, podkreślał promocyjny wymiar turnieju. „Zaprosiliśmy ponad 300 szkół do Krakowa. Liczymy, iż część dzieci zostanie w sporcie, przy Juvenii i innych klubach na południu Polski” – powiedział.

Sport i kultura w jednym

Oficjalna prezentacja kapitanów wszystkich ekip odbyła się w czwartek o godz. 14:00 na tle tramwaju ozdobionego logo turnieju, inspirowanego witrażem Stanisława Wyspiańskiego. Pojazd od miesięcy promował imprezę wśród mieszkańców. Co ciekawe, w tym roku Kraków obchodzi 150. rocznicę komunikacji miejskiej, a najstarszy zachowany autobus w Polsce – Rugby L – pochodzi właśnie stąd. Teraz kibice mogą dotrzeć na Stadion Miejski im. Henryka Reymana nowoczesnymi środkami transportu, by przeżyć sportowe emocje na światowym poziomie.

Fot. Wojciech Szymański

Idź do oryginalnego materiału