Najnowsze wydanie Obserwatorium w zwięzłej formie przedstawia najważniejsze wskaźniki dotyczące funkcjonowania krakowskiego rynku pracy w I kwartale 2025 roku z perspektywy widzenia Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, wzbogacając je o komentarze dotyczące zaobserwowanych tendencji.
Wielkimi krokami zbliża się reforma funkcjonowania Publicznych Służb Zatrudnienia, w tym powiatowych urzędów pracy. W krótkim artykule wskażemy najważniejsze zmiany, jakie wprowadza ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Szczególnie istotna będzie zmiana filozofii pomocy osobom bezrobotnym, poszukującym pracy a także osobom niezarejestrowanym, w tym także biernym zawodowo. Zniesiony zostanie m.in. obowiązek rejestracji w urzędzie pracy adekwatnym ze względu na miejsce zameldowania bezrobotnego czy też konieczność stawiennictwa w siedzibie urzędu celem potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy lub innej pracy zarobkowej. Wprowadzone zostaną nowe formy pomocy, mające w lepszy, nowocześniejszy sposób wspierać uczestników rynku pracy.
Tradycyjnie, wskazane zostaną statystyki dotyczące stanu i struktury bezrobocia w Krakowie. W tym miejscu zaznaczyć należy, iż odczyty dotyczące stopy bezrobocia wzrosły w stosunku do tych obserwowanych w końcu 2024 roku. W marcu bieżącego roku bezrobotnymi pozostawało 2,2% krakowian w wieku produkcyjnym, natomiast w grudniu zeszłego roku było ich 2%. Niemniej jednak, rynek pracy w Krakowie, Małopolsce i w kraju pozostaje stabilny a wartości odnoszące się do skali bezrobocia pozostają na niskim poziomie.
Redakcja Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy życzy miłej lektury [Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy - Edycja XVII].