Krócej można być na zwolnieniu. Zmiany w prawie

1 tydzień temu

Zmiany w wypłacie zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia, jakie wprowadzono w Polsce, mają znaczący wpływ na osoby, które straciły pracę, ale przez cały czas są niezdolne do pracy z powodu choroby. Nowe regulacje określają, iż zasiłek chorobowy po zakończeniu zatrudnienia przysługuje teraz przez maksymalnie 91 dni.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Jak informuje Gazeta Pomorska, Krystyna Michałek, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w województwie kujawsko-pomorskim, podkreśla, iż prawo do zasiłku chorobowego nie kończy się wraz z zakończeniem stosunku pracy. Oznacza to, iż pracownicy, którzy zachorują w trakcie trwania ubezpieczenia, przez cały czas mogą otrzymywać zasiłek chorobowy, jeżeli ich niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie po zakończeniu zatrudnienia.

W przypadku, gdy niezdolność do pracy utrzymuje się po wykorzystaniu przysługujących 91 dni zasiłku chorobowego, istnieje możliwość skorzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie to jest dostępne przez okres do 12 miesięcy, o ile leczenie lub rehabilitacja dają nadzieję na odzyskanie umiejętności pracy. O przyznaniu świadczenia decyduje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

Zasiłek chorobowy wynosi zwykle 80% podstawy wymiaru, ale w przypadkach takich jak wypadki przy pracy, choroby zawodowe, czy ciąża, może wynieść 100%. Świadczenie rehabilitacyjne zaś wynosi 90% podstawy wymiaru przez pierwsze 90 dni, a potem 75% w dalszym okresie, chyba iż niezdolność do pracy jest związana z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową – wtedy wynosi 100%.

Aby ubiegać się o zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia, był pracownik powinien złożyć wniosek w dowolnej placówce ZUS lub przez platformę PUE ZUS. Ważne jest, by przed złożeniem wniosku o świadczenie posiadać decyzję od Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, określającą poziom wsparcia, które przysługuje wnioskującemu.

Idź do oryginalnego materiału