Krok bliżej Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

3 godzin temu
Prace prowadzone są na parkingu przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Fot. Anna Moraniec

Budowa lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i parkingu wielopoziomowego jest pierwszym etapem budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Jego oddanie do użytku ma nastąpić na przełomie 2025 i 2026 roku. Koszt całości inwestycji wyniesie 700 mln złotych.

Umowę na realizację tego etapu inwestycji dyrekcja lecznicy podpisała pod koniec czerwca br. Jest prowadzona od strony ulicy Armii Krajowej, na dotychczasowym parkingu. Obejmuje przebudowę infrastruktury podziemnej, w tym magistrali ciepłowniczej, wodociągowej oraz sieci elektroenergetycznej oświetleniowej. Kolejnym krokiem będzie budowa lądowiska oraz parkingu wielopoziomowego, a także łącznika do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Tym samym lądowisko zostanie dostosowane do wymagań określonych przez Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Obecne nie jest połączone z SOR, a pacjenci ze śmigłowca są odbierani karetką pogotowia.

Wszystko zgodnie z planem

Jak zapewnia dyrekcja, budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. 12 września podłączono nowe sieci ciepłownicze i wodne. Oddanie lądowiska dla helikopterów oraz parkingu ma nastąpić na przełomie 2025 i 2026 roku. W tym roku planowany pozostało odbiór dokumentacji drugiego etapu budowy lądowiska wraz z miejscami parkingowymi. Dodatkowo odbędzie się przetarg unijny, który zadecyduje o wykonawcy inwestycji.

Lądowisko i parking to pierwszy etap budowy PCMD, które ma być ukończone do 2029 r. Centrum zajmie ponad 42 tys. m kw., a wartość inwestycji wyniesie około 700 mln zł.

Będą kompleksowo diagnozować i leczyć

PCMD będzie stanowić główny ośrodek diagnozy, terapii i leczenia specjalistycznego dla 400 tys. dzieci i młodzieży. Ma dostosować warunki dla pediatrii do obowiązujących standardów, uzupełnić deficyty, odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodziców oraz trendy medyczne, szczególnie w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym, jednego dnia i opieki koordynowanej. PCMD ma pozwolić na rozszerzenie poradni, utworzenie pracowni diagnostycznych, rozwój zakresów klinicznych i bazy łóżek dziennych, rozbudowę bloku operacyjnego dla dzieci, dziecięcego SOR-u i OIOM-u. Perspektywa wydzielonego szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci może napawać optymizmem szczególnie mieszkańców Rzeszowa, w którym 200 tysięcy mieszkańców zaopatruje ciągle tylko jeden SOR.

Powiększy szpital o 1/3

Budynek ma mieć 68 na 148 metrów, będzie miał powierzchni całkowitej ok. 32 tys. m kw. Kiedy powstanie PCMDz, powierzchnia największego szpitala w regionie zwiększy się o ok. jedną trzecią. Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej będzie miało pięć kondygnacji. Pierwszy poziom to kondygnacja techniczna: ze zbiornikami na wodę, które będą ogrzewane panelami słonecznymi, instalacjami centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnymi. Kolejna kondygnacja to główne wejście z recepcją i ponad 30 poradniami dziecięcymi, salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym i bufetem. Na kolejnej kondygnacji znajdzie się szpitalny oddział ratunkowy (SOR), pracownie diagnostyczne, blok operacyjny, OIOM dla dzieci i bank krwi. Wyżej będzie także część techniczna – system wentylacyjny i klimatyzacja, gazy medyczne. Najwyżej będzie miejsce dla siedmiu klinik. Na dachu zbudowane zostanie lądowisko dla helikopterów. Nowy budynek zostanie połączony przewiązką z istniejącym budynkiem szpitala i działającymi tam już teraz klinikami pediatrycznymi.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej stanie na działce przylegającej do KSW nr 2 od południa. Tam gdzie dziś jest lądowisko dla helikopterów ratunkowych.

Idź do oryginalnego materiału