Królewski Festiwal Artystyczny: nowe wydarzenia w Gnieźnie!

2 dni temu

OBJAZDOWY DOM KULTURY – LIPIEC

Zapraszamy na kolejną edycję Objazdowego Domu Kultury! Co drugi wakacyjny wtorek instruktorzy Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie odwiedzą plac zabaw, skwery i parki, aby zaoferować wyjątkowe spotkania kulturalne dla najmłodszych mieszkańców. Zapewniamy prawdziwą ucztę teatralną!

2.07 | g. 17.00 | Dolina Pojednania

W dniu 2 lipca o godzinie 17:00 zapraszamy na spektakl „Plum i Bul w podroż do wnętrza Ziemi” prezentowany przez Teatr Kulturka i Miejski Ośrodek Kultury. Doświadczcie wraz z nami, jak ważne są pszczoły, segregacja śmieci i troska o czystość wody. Klimat tego wydarzenia zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.

16.07 | g. 17.00 | ul. Gombrowicza

16 lipca o godzinie 17:00 przy ul. Gombrowicza odbędzie się spektakl „Polinezja – podróż na rajską wyspę”. Przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Kulturkę, spektakl zapewni niezapomnianą podróż w klimacie wyspiarskim z tańcem, barwnymi historiami i uśmiechem na twarzach.

30.07 | g. 17.00 | Park Trzech Kultur

30 lipca o godzinie 17:00 w Parku Trzech Kultur odbędzie się spektakl z udziałem postaci z bajek Aleksandra Fredry. Przyjdźcie na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie i wspólnie pomóżcie postaciom z książek znaleźć prezent i uratować urodzinowe przyjęcie autora.

Wieczory z Klasyką (6 i 7.07.2024)

Od kilku edycji, w programie Królewskiego Festiwalu Artystycznego coś dla siebie znajdą także miłośnicy muzyki klasycznej. „Wieczory z klasyką” to znakomita okazja do odejścia na moment od gitarowo-elektronicznych brzmień na rzecz smyczków, fortepianu oraz operowego lub chóralnego śpiewu – podanych w przystępnej, idealnej na wieczory aurze.

Koncerty realizowane są w klimatycznej przestrzeni Dziedzińca Starego Ratusza. Realizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie przy wsparciu finansowym Miasta Gniezna. Sponsorami wydarzenia są Bank Spółdzielczy w Gnieźnie oraz Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie.

CapellaMusica Gnesnensis | 6.07 | G. 19.00

Miasto Gniezno ma bardzo bogatą historię muzyczną. Świadczą o tym zachowane w Archiwum Archidiecezjalnym muzykalia, ale także szereg opracowań naukowych, między innymi: prof. Danuty Idaszak, ks. Władysława Zientarskiego czy prof. Aliny Mądry. Przy Katedrze gnieźnieńskiej do 1914 roku działał zespół muzyczny, który swoimi wykonaniami uświetniał wydarzenia religijne i świeckie, ciesząc przy tym lokalnych melomanów. Dzięki działalności i staraniom muzykolożki oraz instrumentalistki – Ewy Pilarskiej-Banaszak po 109 latach Capella Musica Gnesnensis – reaktywowany zespół instrumentalny zabrzmi dla mieszkańców i miłośników Gniezna.

W repertuarze przede wszystkim kompozycje A. Vivaldiego, w tym rzadko wykonywane ze względu na specyfikę instrumentów fragmenty koncertów solowych. Wybierzemy się w muzyczną podróż do Niemiec, by posłuchać w jaki sposób Georg Philipp Telemann interpretował muzykę polską w swojej kompozycji „Koncert polski”. Fragmenty z suity Abdelazer Henrego Purcella przeniosą nas do barokowej Anglii.

JoKaRu ENSEMBLE | 7.07 | G. 19.00

Zespół działa od 2016 roku między Wiedniem a Mexico City i promuje muzykę kameralną na skrzypce, fortepian i kontratenor. Występowali w Polsce, Austrii i Meksyku. W jego skład wchodzą japońska pianistka Kaori Saeki, skrzypek Jonathan Cano oraz kontratenor i kompozytor Rubén Berroeta Bueno, oboje Meksykanie. W sierpniu 2020 r. rozpoczęli współpracę z Fundacją Wspólna Przestrzeń w Polsce i od tego czasu corocznie koncertują w Polsce. 5 stycznia 2023 r. w Pałacu w Jabłonnie odbyła się światowa premiera projektu „7 szczęśliwych piosenek Anny” Rubéna Berroety Bueno, stworzonego dla zespołu JoKaRu z tekstami poetki Anny Czachorowskiej, projektu, za który Rubén otrzymał II miejsce w konkursie Polish of the Year Award w Rzymie we Włoszech w październiku 2023 r. Jego premiera w Meksyku odbyła się 22 stycznia 2024 r. w ramach festiwalu Alfonso Ortiz Tirado w Álamos w Sonorze. W programie koncertu zaplanowanego na 7 lipca usłyszymy kompozycje F. Chopina, F. Liszta, C. Saint-Saensa, M. Grever, N. Paganniniego

Idź do oryginalnego materiału