Krzyż Jubileuszowy w Stryszowej wzniesiono i poświęcono z okazji wielkiego jubileuszu – 2000-lecia chrześcijaństwa – na pamiątkę obchodów Roku Jubileuszowego a także w podzięce za koronację Matki Bożej Gdowskiej, która to uroczystość miała miejsce również w roku 2000.
Inicjatywa powstania Krzyża zrodziła się natomiast podczas dożynek gminnych w 1999 roku, które odbyły się w Stryszowej.
Mieszkańcy sołectwa gwałtownie podchwycili ideę powstania Krzyża w swojej miejscowości. Parcelę budowlaną na której miała stanąć konstrukcja ofiarowała rodzina Zabdyrów. Mieszkańcy aktywnie włączyli się w przygotowanie terenu i w pracach przy wykopach pod postument.
Krzyż Jubileuszowy był jednak fundacją wszystkich parafian. Z pomocą w przygotowaniu pełnej dokumentacji prawnej, planów i projektów przyszedł także samorząd lokalny oraz wójt gminy Gdów Jadwiga Kasprzyk.
Jednak moim osobistym zdaniem prawdziwym „dyrygentem” i sprawcą inicjatywy był ówczesny proboszcz z Gdowa, ksiądz Stanisław Jarguz.
Najtrudniejszą kwestię stanowił transport. Jednak nad wszystkim czuwał najwyraźniej św. Mikołaj, gdyż krzyż udało się szczęśliwie przewieźć z Krakowa do Stryszowej w nocy 6 grudnia pomiędzy godziną 2:00 a 3:00, a dokładnie w dniu św. Mikołaja krzyż stanął na swoim docelowym miejscu.
Przewiezienie Krzyża Jubileuszowego łączyło się z zamknięciem ruchu ulicznego. Dlatego bardzo znacząca okazała się pomoc zarówno Starostwa Powiatowego w Wieliczce jak i Komendanta Policji Powiatowej i komendanta powiatowej PSP.
Ceremonii poświęcenia Krzyża Jubileuszowego w Stryszowej dokonał ks. bp Albin Matysiak 8 grudnia 2000 roku. W uroczystości wzięli udział między innymi księża dekanatu Niegowić z księdzem dziekanem Tadeuszem Dąbrowskim oraz przedstawiciele lokalnych władz powiatowych i gminnych. Licznie przybyli także okoliczni mieszkańcy a Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszowej pięknie przybrało cała trasę do krzyża wraz z symbolicznym ołtarzem.
Po ceremonii poświęcenia Krzyża odbyła się msza święta w Kościele Parafialnym w Gdowie celebrowana przez ks. bp Albina Matysiaka.
Krzyż Jubileuszowy został zaprojektowany przez Adama Gizę. Wykonany jest ze wzmocnionego dwuteownika. Materiał do wykonania konstrukcji stanowiła kwasoodporna stal importowana z Niemiec. Cała konstrukcja waży 3,1 tony. Wykonała ją firma „Halmont” z Krakowa.
Krzyż ozdobiony został efektownie oświetlonymi okrągłymi tablicami o średnicy 170 cm, na których widnieje napis 2000.
Litery umieszczone na Krzyżu wykonał kowal-ślusarz Józef Gaca, a następnie metalizowano je w zakładzie Bolesława Lenarta w Stadnikach. Transport oraz dźwig potrzebny do załadunku i podniesienia Krzyża zapewnił Roman Hołuj.