30 września w Bazylice Archikatedralnej Świętej Rodziny zakończyła się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów po archidiecezji częstochowskiej. W świątyni odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego samarytan z Markowej.
Ks. dr Burda zaznaczył, iż Ulmowie dawali piękne świadectwo wiary i miłości, którego zwieńczeniem było przygarnięcie Żydów pod swój dach. Nieśli pomoc i miłosierdzie w czasach nienawiści i pogardy względem drugiego człowieka:
Podczas homilii duchowny przywołał moment egzekucji Rodziny Ulmów. Niemcy, którzy przybyli wykonać wyrok, wykazali się bezdusznością i bezwzględnością wobec swoich ofiar. Nie mieli skrupułów, by zamordować niewinne dzieci, które chwilę wcześniej musiały oglądać egzekucję swoich rodziców:
Kaznodzieja zobrazował sytuację, w której Ulmowie spotykają się ze świętym Piotrem u bram do Nieba. Zauważył, iż wówczas rodzina z pewnością nie czuła żalu wobec swoich oprawców. Zgodnie z tym, co nakazywał Chrystus, wybaczyli im:
Duchowny wspomniał również najmłodsze dziecko Ulmów, które określane jest mianem „święte niewinne”. Jak zauważył, maleństwo nie zdążyło choćby opuścić łona swojej matki, gdy poniosło śmierć:
Siostra Maria Elżbieta Szulikowska ze Zgromadzenia Sług Jezusa od siedmiu lat związana jest z Rodziną Ulmów. Jest autorką sporej ilości publikacji na ich temat, w tym książek czy felietonów. Zwróciła uwagę, iż błogosławieni z Markowej są niewątpliwym wzorem do naśladowania:
Ks. Robert Grohs, kierownik diecezjalnego Referatu Duszpasterstwa Rodzin wyraził ogromną wdzięczność do Boga za peregrynację relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w archidiecezji częstochowskiej:
Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów potrwa przez rok. w tej chwili relikwie będą wędrowały po archidiecezji sosnowieckiej.
Kazanie ks. dr. Burdy:
LN
Galeria: Radio Fiat