Kto podrzuca śmieci w Jaśle? Problem narasta

1 dzień temu

Niestety w ostatnim czasie znacząco nasiliło się zjawisko nieprawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi na terenie zabudowy wielorodzinnej w Jaśle. Szczególnym problemem jest podrzucanie pod wiaty śmietnikowe oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon, części samochodowych i materiałów budowlanych – poza wyznaczonymi terminami odbioru.

Problem najczęściej dotyczy wiat śmietnikowych obsługujących kilka bloków. Przypominamy, iż w 2023 roku wszystkie te punkty zostały wyposażone w zestawy tablic informacyjnych dotyczących zasad selektywnej zbiórki odpadów. Tablice w prosty i zrozumiały sposób informują w jaki sposób segregować odpady oraz jakie są ogólne zasady selektywnej zbiórki.

Jak to wygląda?

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Jasła (nr LXVIII/695/2018), odpady wielkogabarytowe, w tym meble oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny są odbierane nie rzadziej niż dwa razy do roku – wiosną i jesienią – w ustalonych terminach. Poza tymi terminami odpady można:

  • samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Jaśle, przy ul. Żniwnej 11,
  • lub zamówić płatny odbiór w Urzędzie Miasta (Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – tel. 13 44 86 380).

Koszty i konsekwencje

Nielegalne podrzucanie odpadów przekłada się bezpośrednio na wzrost kosztów odbioru i przetwarzania śmieci. Wyższe koszty systemu odpadowego oznaczają z kolei większe opłaty dla mieszkańców. Takie praktyki utrudniają również Jasłu osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu i ograniczenia składowania odpadów – a to może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych na miasto.

Stąd też apelujemy o:

  • niepodrzucanie śmieci pod wiaty poza terminami odbioru,
  • właściwą segregację odpadów zgodnie z informacjami umieszczonymi na tablicach,
  • korzystanie z PSZOK-u lub zamawianie dodatkowych odbiorów
  • zgłaszanie do Straży Miejskiej w Jaśle sytuacji o podrzucaniu śmieci.

Więcej informacji mieszkańcy mogą uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (ul. Szkolna 25, tel. 13 4486 382, 13 44 86 380, 13 44 86 347).

Idź do oryginalnego materiału