Dom Książki to jedno z kultowych miejsc w Poznaniu. W latach 70. podczas wizyty w centrum miasta, wejście do księgarni było niemalże obowiązkowym punktem programu. Na kilku piętrach znajdowało się kilka działów z książkami.
Ten siedmiokondygnacyjny budynek powstał na terenie, gdzie przed II wojną światową znajdowała się kamienica, która została częściowo zniszczona podczas wojny. Po zakończeniu działań wojennych przy ulicy Lampego 13 (ówczesna nazwa dzisiejszej Gwarnej), funkcjonował Dom Dziecka – tak nazywano sklepy z artykułami dziecięcymi.
Budynek rozebrano, by zrobić miejsce dla nowo zaprojektowanej księgarni. Jej budowa była częścią szeroko zakrojonego planu przebudowy śródmieścia Poznania, realizowanego w latach 60. Dom Książki stanowi element tego samego układu urbanistycznego, co Okrąglak oraz budynek Domaru przy ulicy 27 Grudnia.
Dzięki temu uznano go za jeden z najciekawszych przykładów modernistycznej architektury w Poznaniu. Autorami projektu byli Bogdan Bednarek i Zygmunt Łomski. Ten drugi jest także autorem projektów budynków przy Placu Cyryla Ratajskiego oraz kilku poznańskich kamienic.
Żelbetowy budynek o szkieletowej konstrukcji oddano do użytku 5 grudnia 1975 roku. W momencie otwarcia pełnił funkcję zarówno księgarni, jak i przestrzeni biurowej. Taki stan utrzymał się aż do końca XX wieku. Elewacja, wyłożona ceramicznymi płytkami, charakteryzowała się wyraźnym podziałem horyzontalnym, podkreślonym przez sześć pasów okien.
W latach 70. obiekt ten uchodził za jedną z najnowocześniejszych księgarni w kraju. Na początku działalności przyciągał takie tłumy klientów, iż kolejki przed wejściem sięgały aż do pobliskiego Okrąglaka. Budynek doskonale wpisał się w klimat architektoniczny tego miejsca, zamykając ulicę 27 Grudnia.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku księgarnia zaczęła podupadać. Inwestor, który zakupił budynek, miał plan przebudować obiekt na biurowiec, co jednak ostatecznie nie doszło do skutku i przez długie lata budowla niszczała.
Nowa nadzieja
W końcu nieruchomość nabyła spółka Constructa Plus, która miała doświadczenie w prowadzeniu projektów rewitalizacyjnych, gdyż to z jej inicjatywy odbudowano słynną kamienicę „Żelazko” przy ul. Ogrodowej.
Architekci odwołali się do dawnych zdjęć i rysunków, dzięki czemu po rewitalizacji Dom Książki odzyskał dawny blask i wygląda prawie jak 50 lat temu. Na fasadzie pojawiły się kasetony z napisem „książki” w pięciu językach.
Jednak poznaniaków z pewnością jeszcze bardziej ucieszy fakt, iż na dolnych kondygnacjach znowu znajdzie się księgarnia z przestrzenią kawiarnianą, w której będzie można nie tylko napić się kawy, ale także zjeść coś dobrego.
Dostępna będzie również przestrzeń wystawienniczo-warsztatowa. Na pozostałych kondygnacjach znajdzie się prawie 40 mieszkań z pięknymi, funkcjonalnymi wnętrzami, z elementami pochodzącymi z okresu modernizmu.
Otwarcie planowane jest na 23 kwietnia 2025 roku, czyli w dniu, w którym przypada Światowy Dzień Książki.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.
Zobacz także: