Uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie rozpoczyna kwestowanie na cmentarzach w wielu miejscach Mazowsza.
W Płocku w tym roku po raz 25. odbywa się kwesta „Ratujmy Płockie Powązki”. Renowacje tamtejszych grobów są możliwe dzięki hojności mieszkańców i osób odwiedzających groby.
– Przez 25 lat mieszkańcy Płocka żarliwie podeszli do naszej akcji, z roku na rok coraz więcej zbieramy pieniążków. Ta kwestia jest poświęcona płocczanom, których dawno już nie ma wśród nas, a są godni tego, by pamięć o nich wróciła. Groby te nie mają rodzin, nie ma kto się im opiekować, a są nazwiska, które warto przypomnieć – mówi wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Starówka Płocka Anna Skorus.
Każdego roku na płockich cmentarzach kwestuje około stu osób. To m.in. społecznicy, artyści, politycy, dziennikarze.
– Są to ludzie, którzy chętnie się sami do nas zgłaszają, chcą wziąć udział w kweście. Jeszcze jak wiedzą, jaki jest cel i na kogo będziemy w tym roku zbierali, tym chętniej się do nas zgłaszają. Co roku kwestuje mniej więcej od 100 do 120 – dodaje Skorus.
Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na renowację grobu harcerki Geni Majdeckiej, patronki Stanicy przy ulicy Krótkiej.
Podczas I wojny światowej nastoletnia dziewczyna zaangażowana była w dokarmianie sierot. Zaraziła się wówczas dezynterią, która okazała się dla niej śmiertelna. Zmarła w wieku 17 lat. Grób rodziny Majdeckich znajduje się na cmentarzu przy Kobylińskiego.
Kwesta w Ciechanowie
Z kolei w Ciechanowie odnawianiem porzuconych, zaniedbanych i zniszczonych grobów zajmuje się m.in. Stowarzyszenie Wolontariat Pamięci. W tym roku organizuje siódmą kwestę.
Wolontariuszy można spotkać 1 i 2 listopada przy bramach cmentarza przy ul. Gostkowskiej i Płońskiej. W tym roku zbierają oni na odrestaurowanie trzech grobów rodzin zasłużonych dla miasta.
– W przyszłym roku planujemy podjąć się odnowy grobów rodziny Rostkowskich, Gutkowskich i Michała Lewickiego. Są to osoby świeckie. Rodzina Rostkowskich to rodzina rzemieślnicza z Ciechanowa, rodzina Gutkowskich to rodzina właścicieli Śmiecina, a Michał Lewicki to przykład działacza społecznego, niepodległościowego, Sybirak – Roman Niesiobędzki ze Stowarzyszenia.
Przez 7 lat dzięki kwestom organizowanym przez Stowarzyszenie Wolontariat Pamięci udało się odrestaurować 15 grobów.
Jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach
Po raz 50. na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie odbywa się kwesta.
– To szczególna okazja, bo obchodzimy 50-lecie kwesty i 25. rocznicę śmierci jej pomysłodawcy Jerzego Waldorffa – mówi Liliana Lewandowska z Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.
– Będziemy kwestować (...) od godziny 9 praktycznie do zmroku. Tradycyjnie będą z nami kwestowali artyści scen polskich, aktorzy teatralni i filmowi, ale także grupa wolontariuszy niezwiązanych ze środowiskiem twórczym – dodaje.
W ostatnich latach w kweście wzięło udział łącznie kilkaset osób.
Wśród artystów, którzy zapowiedzieli udział w tegorocznej kweście na Powązkach są m.in. Artur Barciś, Emilia Krakowska, Magdalena Zawadzka, Karol Strasburger oraz Hanna Bakuła.
– W ciągu pół wieku działalności komitetu udało się przeprowadzić prace konserwatorskie przy ok. 1700 nagrobkach, w niektórych kaplicach ratowano jej kilkakrotnie. W ciągu ostatniej dekady odnowiliśmy 110 nagrobków Alei Zasłużonych, 84 nagrobki w Alei Katakumbowej, 11 grobów należących do rodziny Fryderyka Chopina oraz groby przedwojennych marszałków Sejmu RP – mówił przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, Marcin Święcicki podczas gali z okazji 50-lecia komitetu.
Dla osób, które nie dotrą w tym roku na kwestę, Komitet zorganizował kwestę online.
Początki kwesty na Powązkach
Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami powołano w maju 1974 r. z inicjatywy Waldorffa. Od 1975 r., na cmentarzu – jednej z najstarszych warszawskich nekropolii, położonym na terenie warszawskiej Woli – co roku na początku listopada realizowane są kwesty, prowadzone przez znane osobistości kultury – aktorów, muzyków, pisarzy i dziennikarzy. Wśród nich są m.in.: Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz
Waldorff kierował komitetem przez 25 lat do śmierci w grudniu 1999 r. 5 stycznia 2000 r. został pochowany na Starych Powązkach. W 2014 r. na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego Stare Powązki uznano za pomnik historii.
18 marca br. w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, przedstawicielka resortu, Agata Kurdziel wręczyła złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przewodniczącemu komitetu, Marcinowi Święcickiemu, srebrny – Jerzemu Kisielewskiemu i Bogusławowi Korneckiemu, brązowe – Marii Wojtysiak, Krystynie Antoniak, Agnieszce Kasprzak-Danis, Wojciechowi Myjakowi, Tomaszowi Rogali, Andrzejowi Sośnierzowi i Tomaszowi Wałdykowskiemu.
W ciągu 50 lat komitet odnowił ponad 1700 zabytkowych nagrobków i kaplic.
Kwesta w Radomiu
Tradycyjnie we Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu odbywa się kwesta. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację nagrobka unickiego kapłana ks. Justyna Łady, zaangażowanego w pomoc powstańcom styczniowym.
Organizatorem zbiórki jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) w Radomiu. Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego wiele z nich czeka na pilne prace konserwatorskie.
Kwestujący będą zbierać datki: 1, 2 i 3 listopada w godz. 10:00–15:00.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu prowadzi kwesty od 29 lat. realizowane są one 1 listopada, a także w Wielkanoc. Podczas ubiegłorocznej listopadowej kwesty zebrano ponad 25 tys. zł.
Przez 29 lat zebrano 800 tys. zł, dzięki którym odrestaurowanych zostało 25 zabytkowych nagrobków.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego w Radomiu powstał w 1812 r. Jest na nim ponad 28 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.