Kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzach Mazowsza

2 godzin temu
Zdjęcie: Kwesta na Starych Powązkach w Warszawie (autor: Paweł Supernak/PAP)


Uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie rozpoczyna kwestowanie na cmentarzach w wielu miejscach Mazowsza.

W Płocku w tym roku po raz 25. odbywa się kwesta „Ratujmy Płockie Powązki”. Renowacje tamtejszych grobów są możliwe dzięki hojności mieszkańców i osób odwiedzających groby.

Przez 25 lat mieszkańcy Płocka żarliwie podeszli do naszej akcji, z roku na rok coraz więcej zbieramy pieniążków. Ta kwestia jest poświęcona płocczanom, których dawno już nie ma wśród nas, a są godni tego, by pamięć o nich wróciła. Groby te nie mają rodzin, nie ma kto się im opiekować, a są nazwiska, które warto przypomnieć – mówi wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Starówka Płocka Anna Skorus.

Każdego roku na płockich cmentarzach kwestuje około stu osób. To m.in. społecznicy, artyści, politycy, dziennikarze.

Są to ludzie, którzy chętnie się sami do nas zgłaszają, chcą wziąć udział w kweście. Jeszcze jak wiedzą, jaki jest cel i na kogo będziemy w tym roku zbierali, tym chętniej się do nas zgłaszają. Co roku kwestuje mniej więcej od 100 do 120 – dodaje Skorus.

Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na renowację grobu harcerki Geni Majdeckiej, patronki Stanicy przy ulicy Krótkiej.

Podczas I wojny światowej nastoletnia dziewczyna zaangażowana była w dokarmianie sierot. Zaraziła się wówczas dezynterią, która okazała się dla niej śmiertelna. Zmarła w wieku 17 lat. Grób rodziny Majdeckich znajduje się na cmentarzu przy Kobylińskiego.

Kwesta w Ciechanowie

Z kolei w Ciechanowie odnawianiem porzuconych, zaniedbanych i zniszczonych grobów zajmuje się m.in. Stowarzyszenie Wolontariat Pamięci. W tym roku organizuje siódmą kwestę.

Wolontariuszy można spotkać 1 i 2 listopada przy bramach cmentarza przy ul. Gostkowskiej i Płońskiej. W tym roku zbierają oni na odrestaurowanie trzech grobów rodzin zasłużonych dla miasta.

W przyszłym roku planujemy podjąć się odnowy grobów rodziny Rostkowskich, Gutkowskich i Michała Lewickiego. Są to osoby świeckie. Rodzina Rostkowskich to rodzina rzemieślnicza z Ciechanowa, rodzina Gutkowskich to rodzina właścicieli Śmiecina, a Michał Lewicki to przykład działacza społecznego, niepodległościowego, Sybirak – Roman Niesiobędzki ze Stowarzyszenia.

Przez 7 lat dzięki kwestom organizowanym przez Stowarzyszenie Wolontariat Pamięci udało się odrestaurować 15 grobów.

Jubileuszowa kwesta na Starych Powązkach

Po raz 50. na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie odbywa się kwesta.

To szczególna okazja, bo obchodzimy 50-lecie kwesty i 25. rocznicę śmierci jej pomysłodawcy Jerzego Waldorffa – mówi Liliana Lewandowska z Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Będziemy kwestować (...) od godziny 9 praktycznie do zmroku. Tradycyjnie będą z nami kwestowali artyści scen polskich, aktorzy teatralni i filmowi, ale także grupa wolontariuszy niezwiązanych ze środowiskiem twórczym – dodaje.

W ostatnich latach w kweście wzięło udział łącznie kilkaset osób.

Wśród artystów, którzy zapowiedzieli udział w tegorocznej kweście na Powązkach są m.in. Artur Barciś, Emilia Krakowska, Magdalena Zawadzka, Karol Strasburger oraz Hanna Bakuła.

W ciągu pół wieku działalności komitetu udało się przeprowadzić prace konserwatorskie przy ok. 1700 nagrobkach, w niektórych kaplicach ratowano jej kilkakrotnie. W ciągu ostatniej dekady odnowiliśmy 110 nagrobków Alei Zasłużonych, 84 nagrobki w Alei Katakumbowej, 11 grobów należących do rodziny Fryderyka Chopina oraz groby przedwojennych marszałków Sejmu RP – mówił przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, Marcin Święcicki podczas gali z okazji 50-lecia komitetu.

Dla osób, które nie dotrą w tym roku na kwestę, Komitet zorganizował kwestę online.

Początki kwesty na Powązkach

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami powołano w maju 1974 r. z inicjatywy Waldorffa. Od 1975 r., na cmentarzu – jednej z najstarszych warszawskich nekropolii, położonym na terenie warszawskiej Woli – co roku na początku listopada realizowane są kwesty, prowadzone przez znane osobistości kultury – aktorów, muzyków, pisarzy i dziennikarzy. Wśród nich są m.in.: Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz

Waldorff kierował komitetem przez 25 lat do śmierci w grudniu 1999 r. 5 stycznia 2000 r. został pochowany na Starych Powązkach. W 2014 r. na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego Stare Powązki uznano za pomnik historii.

18 marca br. w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, przedstawicielka resortu, Agata Kurdziel wręczyła złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przewodniczącemu komitetu, Marcinowi Święcickiemu, srebrny – Jerzemu Kisielewskiemu i Bogusławowi Korneckiemu, brązowe – Marii Wojtysiak, Krystynie Antoniak, Agnieszce Kasprzak-Danis, Wojciechowi Myjakowi, Tomaszowi Rogali, Andrzejowi Sośnierzowi i Tomaszowi Wałdykowskiemu.

W ciągu 50 lat komitet odnowił ponad 1700 zabytkowych nagrobków i kaplic.

Kwesta w Radomiu

Tradycyjnie we Wszystkich Świętych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu odbywa się kwesta. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację nagrobka unickiego kapłana ks. Justyna Łady, zaangażowanego w pomoc powstańcom styczniowym.

Organizatorem zbiórki jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) w Radomiu. Na cmentarzu przy ul. Limanowskiego znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego, z czego wiele z nich czeka na pilne prace konserwatorskie.

Kwestujący będą zbierać datki: 1, 2 i 3 listopada w godz. 10:00–15:00.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu prowadzi kwesty od 29 lat. realizowane są one 1 listopada, a także w Wielkanoc. Podczas ubiegłorocznej listopadowej kwesty zebrano ponad 25 tys. zł.

Przez 29 lat zebrano 800 tys. zł, dzięki którym odrestaurowanych zostało 25 zabytkowych nagrobków.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Limanowskiego w Radomiu powstał w 1812 r. Jest na nim ponad 28 tys. grobów, w których spoczywa ponad 200 tys. osób. Tutaj pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.

Idź do oryginalnego materiału