Kwesty na kieleckich cmentarzach. We Wszystkich Świętych i dzień Zaduszny kilkuset wolontariuszy będzie zbierało pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków.
Najstarszą, a zarazem również największą kwestę będzie tradycyjnie prowadziło Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Jest ona organizowana już od ponad 30 lat. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na konserwacje zabytkowych nagrobków. Wynik z zeszłego roku to 64 tysiące złotych, a miasto dołożyło kolejnych 50 tysięcy. Za te pieniądze zaplanowano konserwację siedmiu miejsc spoczynku. Cztery już są gotowe.
– Kwesta będzie prowadzona dwa dni 1 i 2 listopada. W kweście wezmą udział wolontariusze reprezentujący różne środowiska. Będą oni obecni przed kieleckimi cmentarzami – mówi Krzysztof Myśliński, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
Z kolei Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich już od 31 października do 3 listopada prowadzić będzie kwestę na rzecz Polaków zamieszkałych we Lwowie i na ziemi lwowskiej.
– Organizujemy kwestę od 30 lat. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą pomóc w zbiórce. Naszym celem jest pomoc tym, którzy żyją w szczególnie trudnych warunkach. To są coraz starsi ludzie, coraz bardziej chorzy, a wojna spowodowała to, iż coraz bardziej ubodzy. Każdy grosz się liczy. Współpracujemy z proboszczem katedry we Lwowie, wspieramy także przedszkola, ale również jedną z polskich szkół – podkreśla Marian Orliński z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Przed kieleckimi cmentarzami spotkamy także wolontariuszy z Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach, zbierających pieniądze na potrzeby tej kieleckiej placówki.
- Kwesta
- KWESTA NA CMENTARZACH