Łączy nas pacjent. Zadzwoń, zapytaj, poradź się specjalistów

2 tygodni temu
Fot. arch. RPP

„Łączy nas pacjent” to projekt Rzecznika Praw Pacjenta oraz organizacji pozarządowych, działających na rzecz pacjentów. Celem są wspólne działania polegające na udzielaniu wsparcia osobom zgłaszającym się na ogólnopolską, bezpłatną Infolinię 800-190-590.

Projekt zakłada, iż pacjenci i ich bliscy kontaktujący się za pośrednictwem Infolinii, będą mogli porozmawiać nie tylko ze specjalistami Biura Rzecznika Praw Pacjenta, ale też dyżurującym ekspertem danej organizacji. Dzięki temu uzyskają kompleksową informację i wsparcie w zakresie danego schorzenia lub obszaru opieki zdrowotnej.

Dzwoniąc na Infolinię 800-190-590 w czasie wspólnych dyżurów ekspertów można uzyskać informacje z zakresu: edukacji (np. o prawach pacjenta, działaniach profilaktycznych); doradztwa (np. o możliwościach diagnostycznych, leczenia danej choroby, rehabilitacji); wsparcia (np. w zakresie pomocy psychologicznej)

Aktualny harmonogram dyżurów organizacji w maju 2024 roku

6 maja – Fundacja Glioma-Center, w godz. od 17-19. Porady eksperckich mogą dotyczyć: informowania i edukowania dotyczącego możliwości konsultacji; udziału w badaniach klinicznych oraz postępowania u pacjentów z guzami mózgu; diagnozowania glejaków. Porad dotyczących zarówno dzieci jak i pacjentów dorosłych.

7 maja – Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków “REF”, w godz. 13-15. Zakres prowadzonych porad eksperckich: informowanie czym jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i inne choroby reumatyczne, głównie zapalne; popularyzacja wiedzy na temat metod diagnostyki i leczenia chorób reumatycznych; informowanie o terapiach w chorobach reumatycznych, głównie zapalnych; wsparcie dla osób z chorobami reumatycznymi, szczególnie dla osób niepełnosprawnych.

8 maja – Fundacja StwardnienieRozsiane.info, w godz. 12-14.

13 maja – Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, w godz. 10-12.

15 maja – Serce na Banacha, w godz.16 -18. Zakres prowadzonych porad eksperckich: niewydolność serca – życie z niewydolnością serca, jakie są objawy niewydolności serca, diagnostyka niewydolności serca; zaburzenia rytmu serca – rodzaje zaburzeń rytmu serca, diagnostyka zaburzeń rytmu serca, leczenie w tym leczenie inwazyjne – ablacje; urządzenia wszczepialne (stymulatory, ICD) – jak żyć, jak przebiega proces implantacji; zawał serca – objawy, prewencja, przyczyny, leczenie.

16 maja – Fundacja Małgosi Braunek Bądź, w godz.: 12-14. Zakres prowadzonych porad eksperckich: integralne podejście do zdrowia – czym jest? Na czym polega medycyna integralna? Jakie są najważniejsze filary medycyny integralnej? Jakie terapie możemy nazwać komplementarnymi? Jak ważne jest stosowanie terapii komplementarnych w chorobie? Polecenie terapii komplementarnych i specjalistów z zakresu metod i terapii komplementarnych. Polecenie klinik i placówek stosujących kompleksowe leczenie.

17 maja – Fundacja STOMAlife, w godz. 8-10. Zakres prowadzonych ekspertyz: poradnictwo w zakresie radzenia sobie ze stomią zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci; poradnictwo dla stomików i ich opiekunów oraz członków rodzin; oraz dostęp do zwiększonego limitu na sprzęt stomijny dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

A to jeszcze nie wszystko

20 maja – Stowarzyszenie “UroConti”, w godz.10-12. Zakres prowadzonych porad: informowanie czym jest nietrzymanie moczu; popularyzacja wiedzy na temat metod diagnostyki i leczenia nietrzymania moczu; wsparcie dla osób z problemem nietrzymania moczu i ich rodzin.

21 maja – Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym, w godz.12-14. Zakres porad eksperckich: nadciśnienie płucne – jak rozpoznać; gdzie się leczyć, na co zwrócić uwagę; jakie badania wykonać, na co zwrócić uwagę lekarzowi POZ; dlaczego mylimy nadciśnienie płucne z astmą, co robić gdy mamy zadyszkę; pierwsze objawy niewydolności serca, dietetyka w chorobach hematologicznych.

22 maja – Fundacja Nie Widać Po Mnie, w godz. 17-19.

23 maja – Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, w godz. 11-13. Zakres prowadzonych porad eksperckich: informacje o objawach, diagnostyce, sposobach leczenia irehabilitacji osób ze stwardnienieniem rozsianym; informacje o ośrodkach leczenia SM w Polsce; wsparcie osób ze stwardnieniem rozsianym, ich rodzin i bliskich.

27 maja – Stowarzyszenie 3majmy się razem, w godz. 10-12.

28 maja – Fundaja DKMS. Zakres prowadzonych porad: Jak zostać Dawcą szpiku? Rejestracja w Ośrodku Dawców Szpiku. Czy można zostać Dawcą dla konkretnego Pacjenta? Metody pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych. Kto nie może zostać Dawcą szpiku? Jakie schorzenia wykluczają z bycia Dawcą? Rodzaje transplantacji szpiku i komórek krwiotwórczych. Jakie choroby leczymy poprzez przeszczepianie szpiku? Jak poszukuje się zgodnego Dawcy dla Pacjenta potrzebującego przeszczepienia szpiku? Jak wygląda kwalifikacja Pacjenta do zabiegu przeszczepienia komórek krwiotwórczych? A jak kwalifikacja do zabiegu pobierania szpiku / komórek. Jakie działania niepożądane/powikłania mogą wystąpić u Pacjenta po przeszczepieniu szpiku? Jakie powikłania mogą wystąpić po oddaniu komórek krwiotwórczych/szpiku.

29 maja – Federacja Diabetyków, w godz. 17-19.

Idź do oryginalnego materiału